Během června a července 2021 pocházela desetina spotřebované elektřiny v EU z fotovoltaických elektráren. Stalo se tak vůbec poprvé v historii, kdy došlo k zabezpečení dodávek elektřiny v Evropské unii díky slunci v tak vysoké míře. K dosažení unijních cílů je ale potřeba do roku 2030 množství vyráběné elektřiny ze slunce každoročně ještě zdvojnásobit.
- EU se v rámci „Green Dealu“ chystá změnit Evropu na „klimaticky neutrální kontinent“
- Jedním z dílčích cílů je do roku 2050 emitovat nulové množství čistých emisí skleníkových plynů
- Do roku 2030 by EU měla snížit množství emitovaných emisí na maximálně 55 % hodnot z roku 1990
Analýza, kterou vypracoval think tank Ember, připisuje rekordní množství elektřiny vyrobené ze slunce zejména osmi zemím EU, které svým přístupem „táhnou“ zbytek Evropy. Je to Nizozemsko, Německo, Španělsko, Řecko, Itálie, Maďarsko, Dánsko a Estonsko.
Majoritní množství elektřiny je ale v Evropě stále ještě produkováno tepelnými elektrárnami spalujícími uhlí. To platilo dokonce i v červnu a červenci tohoto roku i přes to, že oproti datům z roku 2018 bylo ze slunce vyrobeno o čtvrtinu více elektřiny – konkrétně 39 TWh oproti 28 TWh.
V průměru dochází každoročně k navýšení množství elektřiny vyráběné ze slunce v celé EU o 14 TWh. Aby ovšem EU mohla dostát svým cílům vázaným k roku 2030, je nutné v následujících 10 letech každoročně zvýšit množství elektřiny produkované z fotovoltaiky na dvojnásobek.
Elektřina vyrobená z fotovoltaiky je nejlevnější za posledních 10 let
Globální průměrné náklady na výrobu elektřiny (The global average Levelized Cost of Electricity (LCOE)) exponenciálně klesají. Ještě v roce 2010 byla průměrná cena za vyrobenou MWh z fotovoltaiky $381 a o 10 let později? Jen $47 za 1 MWh!
Rapidní pokles výrobních nákladů na jednu MWh elektřiny vyrobené ze solárních fotovoltaických elektráren pak umístil tento zdroj na první příčku v žebříčku nejvyužívanějších zdrojů k výrobě elektřiny.
Fotovoltaika je tak nyní nejlevnějším zdrojem k výrobě elektřiny. Samotná výroba elektřiny prostřednictvím FVE je bezemisní, takže fotovoltaika de-facto způsobuje nulové lokální emise.
Důvodem tak výrazného poklesu ceny za MWh vyrobené elektřiny ze slunce je fakt, že v uplynulých deseti letech docházelo k významnému zefektivnění výroby fotovoltaických komponent, které umožnily efektivní sériovou produkci, což vedlo k poklesu cen. Fotovoltaika byla ještě nedávno špičkovou „hi-tech“ technologií, na kterou si každý sáhnout nemohl. Produkt jako takový se na trhu ujal a tak došlo k již zmíněné efektivní velkovýrobě, která stojí za dostupnou cenou této technologie.
Cena elektřiny vyrobené z fotovoltaiky je také imunní na kolísající ceny plynu či uhlí, což pomáhá snadné predikovatelnosti ceny i do budoucích let.