Press ESC to close

Světová vodíková velmoc se rodí v Africe

Pobřeží Namibie, kde se drsná poušť setkává s nekonečnými vodami Atlantiku, patří k nejvíce nehostinným místům pro život. Leží zde i přístavní město Lüderitz. Dosud bylo nenápadné, ale nedávno oblétla svět zpráva o připravované výstavbě obrovského zařízení pro výrobu vodíku, který je díky svým vlastnostem označován za palivo budoucnosti.

Jeden ze zastupitelů Lüderitzu, Philip Balhoa, vidí v novém projektu především šanci na rozvoj města, boj s nezaměstnaností a oživení ekonomiky, která posledních 15 let strádala. Podnik pro ekologickou výrobu vodíku by měl pro obyvatele města vytvořit přes 15000 pracovních míst a stát se jedním z největších světových počinů v oblasti zelených energií.

Vodík může být palivem budoucnosti

Vodík je sám o sobě netoxický, jde o nejhojnější prvek ve vesmíru a lze jej poměrně snadno využít pro výrobu energie. Jednoduchou cestu představuje spalování vodíku, při kterém vzniká v porovnání s fosilními palivy jen mizivé množství emisí. Složitější je pak využití vodíku pro výrobu elektrické energie, která může sloužit například k dobíjení baterií v elektromobilech.

Ať už je ale konečný způsob využití jakýkoliv, je třeba nejprve čistý vodík nějak získat. Ve velkém objemu se vyrábí procesem termického rozkladu metanu (zemního plynu), další průmyslovou cestu pak představuje o něco ekologičtější postup, kterým je elektrolýza vody.

Výroba čistého vodíku je však stále velmi energeticky náročná, a dokud použitá energie pochází z elektráren spalujících fosilní paliva, je ekologický přínos využívání vodíkových technologií zanedbatelný.

Zelený vodík z afrického pobřeží pro celý svět

Podnik v Lüderitzu, ve kterém se bude vodík vyrábět z upravené mořské vody, je koncipován tak, aby byl jeho provoz energeticky zajištěn s pomocí obnovitelných zdrojů. Konkrétně by mělo celé zařízení využívat především sluneční a větrnou energii. Díky tomu zde bude probíhat výroba takzvaného zeleného vodíku, který lze použít nejen jako udržitelný druh paliva, ale i jako surovinu pro celou řadu průmyslových oborů.

James Mnyupe, poradce prezidenta Namibie v ekonomických oblastech, vnímá obrovský potenciál výroby čistého vodíku i ekologických syntetických paliv, které by mohly z této africké země v příštích letech vytvořit „vodíkovou velmoc“. Obnovitelné zdroje energie by měly v první řadě postupně zajistit odstavení uhelných elektráren, závislých na dodávkách paliva z Jihoafrické republiky. Zároveň už má Namibijská republika smlouvy o dodávkách vodíku uzavřené do budoucna s Německem, Belgií a Nizozemskem.

Projekt budovaný na obnovitelných zdrojích energie

Jedinečnou zakázku na stavbu zařízení pro výrobu zeleného vodíku získala domácí namibijská firma Hyphen Hydrogen Energy, která chce celé zařízení postavit v průběhu následujících čtyř let. Zahájení provozu je tedy plánované na rok 2026, kdy by měl každoročně vyrobený objem čistého vodíku činit 300 000 tun.

Důvodem, proč se nový komplex bude stavět právě u městečka Lüderitz, spočívá především v jeho ideální poloze. Většinu roku zde panuje slunečné počasí, na pobřeží obvykle silně fouká vítr, a tak budou solární panely i větrné turbíny při výrobě elektřiny vysoce efektivní.

Základní vstupní surovinu, kterou je voda, lze čerpat přímo z moře. Strategickou výhodu představuje i přístav, který se zde nachází a poslouží jak pro dovoz stavebního materiálu, tak v budoucnu pro vývoz vyrobeného vodíku a amoniaku.

Foto: Shutterstock

Záchrana pro ekonomiku Namibijské republiky

Prezident Hage Geingob spolu s celou namibijskou vládou stojí za dlouhodobými plány na rozvoj země s ohledem na udržitelnost. Celosvětový ekologický trend chce tato africká země následovat nejen v energetice, ale i ve vnitrostátní dopravě, průmyslových odvětvích nebo v zemědělské výrobě. Produkce zeleného vodíku je jen prvním krokem k rozvoji. Ambiciózní plány zahrnují i export syntetických paliv do sousedních zemí.

Za zmínku stojí i to, že tamní vláda se chystá na počáteční investice ve výši zhruba 9,4 miliard dolarů (v přepočtu na USD), přičemž hrubý domácí produkt Namibie za rok 2020 činil jen 10,7 miliard. Pro financování všech nových projektů bude tedy třeba spoléhat nejen na státní pokladnu, ale i na příliv peněz ze soukromého sektoru.

Afrika se stává novým zeleným kontinentem

Nejen Namibijská republika, ale i další africké státy se vydávají cestou investic do ekologické energetiky, obnovitelných zdrojů a stavby zařízení pro výrobu vodíku. Nové podniky s tímto zaměřením rostou i v Jihoafrické republice a na území Keni. Namibije ale dosáhla v tomto směru největších pokroků a dokonce uvažuje o dalším projektu, jako je ten v Lüderitzu.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 3 =

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty