Press ESC to close

Jihoafrická republika má ideální podmínky pro výrobu elektřiny ze slunce, jaká je ale realita?

Málokterá země má tak ideální podmínky pro výrobu energie ze slunečního záření, jako právě Jihoafrická republika. V některých oblastech země totiž slunce svítí i více než 2 500 hodin ročně, avšak i přes to je zde energie vyráběná fotovoltaikami prakticky nevyužívaná [1]Většina elektřiny totiž pochází z uhelných elektráren. Ale není se čemu moc divit, neboť Jihoafrická republika patří mezi sedmičku největších producentů uhlí na celém světě [2].

Výroba elektřiny z uhlí má prokazatelně neblahý vliv na životní prostředí, proto se nabízí otázka, nebylo by nejenom pro Jihoafrickou republiku lepší, kdyby začala efektivněji využívat k výrobě elektrické energie sluneční svit, či jiné obnovitelné zdroje? Z pohledu ekologičnosti samozřejmě ano, avšak problémem je, že uhlí a vše na něj navázané je v JAR skutečně velkým byznysem, jak tvrdí mimo jiné BBC ve své reportáži [1].

V uhelném průmyslu jsou navíc zaměstnány desetitisíce lidí, kteří by jinak přišli o práci, což si JAR už při tak vysoké současné nezaměstnanosti (přes 30 %) nemůže příliš dovolit [3]. Tamní ministr energetiky dokonce označil přechod na solární energii za ekonomickou sebevraždu. [1]

Jedinou šancí je kompletní změna místního energetického trhu 

Konkrétně z uhlí se v současnosti v JAR vyrábí více než 90 % elektrické energie! [4] Podíl takto vyráběné elektřiny se v posledních letech dokonce navýšil, což jenom kopíruje celoafrický trend, kdy počet uhelných elektráren roste a pravděpodobně i nadále poroste. Rovněž se předpokládá, že poptávka po elektřině vzroste na území Afriky v příštích 20 letech trojnásobně. 

Ale zvyšující se poptávka představuje též šanci, jak změnit strukturu energetického trhu a přesedlat na elektřinu vyráběnou z obnovitelných zdrojů. Byť ze studií vyplývá, že pouze polovina energie v Africe půjde do roku 2040 vyrobit z obnovitelných zdrojů. I to by ale byl citelný posun k lepšímu.  

V JAR začínají vznikat první velké solární elektrárny 

Dobrou zprávou pak je, že v Jihoafrické republice začínají vznikat společnosti, jež si dávají za cíl přechod k zelené energetice. Jednou z těch nejvýznamnějších je firma Red Rocket, která mimo jiné stojí i za stavbou jedné z největších afrických solárních elektráren, jež dokáže vyrobit dostatek elektřiny pro 73 tisíc jihoafrických domácností.  

Aktuálně se počet solárních elektráren v JAR pohybuje v řádech jednotek, přičemž k osvobození se od závislosti na neobnovitelných zdrojích budou potřeba další stovky solárních elektráren

Že takovýto přechod na solární energii je možný poté dokládá kupříkladu Keňa, které se podařilo i přes horší ekonomickou situaci docílit stavu, kdy aktuálně produkuje již 70 % elektřiny z plně obnovitelných zdrojů. I tam by mohla JAR hledat inspiraci. [5]

Důležitá bude i podpora z Evropy a USA 

Pozitivní je též snaha Eskomu, jedné z největších afrických elektrárenských společností, o uzavření většiny uhelných továren a přechod na solární energii. Avšak bez podpory se to Eskomu určitě nepodaří, neboť má propočítáno, že k úspěšnému přechodu na obnovitelnou energii bude potřebovat asi 750 miliard korun – a sám si může do toho projektu dovolit investovat „jenom“ 160 miliard Kč. 

Během klimatického summitu COP26 nicméně byla schválena další podpora od USA a EU ve výši 180 miliard pro Jihoafrickou republiku v její cestě za zelenou energetikouNa druhou stranu čínští investoři se zas snaží dotovat výstavbu uhelných elektráren v JAR, neboť Čína je největším uhelným gigantem a má tedy z logiky věci vlastní zájem na udržení a prosperitě uhelného byznysu. Až čas tedy ukáže, jakým směrem se bude chtít JAR vydat.

Autor: Radim Gartner.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 7 = 10

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty