Press ESC to close

Nová německá vláda chce sázet na větrnou energii

Nová německá vláda si dala za cíl masivní výstavbu větrných elektráren k podpoření zelené německé energetiky. Vláda cílí na vybudování 1000 – 1500 větrných turbín ročně, jak píše Politico.eu, často však tyto projekty naráží na odpor místních, kterým se nelíbí výstavba nových větrných elektráren v jejich okolí.

Ochránci přírody také zrovna nejásají, větrné elektrárny mohou narušit přirozené životní prostředí mnoha druhů, zvlášť ptactva. Dalším z důvodu může být kácení stromů a ničení výhledů. Celkově by tak velké množství větrných elektráren znamenalo, že celé 2 % rozlohy Německa by byla pokryta větrnými elektrárnami.

Vláda plánuje z dnešního instalovaného výkonu 56 GW z větrných elektráren získat 85 až 125 GW do roku 2030, což znamená získat každý rok alespoň 5 GW výkonu navíc.

Touha po obnovitelných zdrojích

Zelená dohoda, takzvaný green deal je to, oč tu běží. Vlády států EU se dohodly na společné iniciativě, jejímž cílem je dosáhnout do roku 2050 klimaticky a energeticky neutrální Evropské unie. Do roku 2030 je cílem snížit emise skleníkových plynů o 55 % v porovnání s rokem 1990.

Důsledkem této snahy je odvrácení se od uhelných, ale i jaderných elektráren, k tzv. „zeleným“ obnovitelným zdrojům elektrické energie jako jsou například vodní a větrné elektrárny nebo fotovoltaické elektrárny.

Dohoda však nezahrnuje pouze zdroje elektrické energie ale také odchod od fosilních paliv v osobní dopravě, hojně se tak začíná preferovat elektromobilita jako alternativa klasickým spalovacím motorům.

Konec jaderných elektráren

Německá vláda se rozhodla ukončit minulý týden provoz tří jaderných reaktorů a letos ukončí provoz zbylých tří jaderných reaktorů v zemi. Jaderná energie produkuje 12 % energie v zemi. Nová německá vláda rovněž potvrdila konec uhelných elektráren, u kterých očekává ještě dřívější datum ukončení provozu a to sice už v roce 2038.

Uhelné elektrárny se v loni podílely 25 % na celkově využité elektřině v Německu. Německé vládě tudíž nezbývá jiná možnost než akcelerovat přechod k obnovitelným zdrojům elektrické energie, převážně tedy k té větrné, kterou nová německá vláda podporuje.

Ne všude vítají větrné turbíny

Spolková republika Bavorsko je však ve výstavbě nových turbín proti. Bavorská vláda přišlá s regulací, která tvrdí že větrná turbína musí být alespoň 10x vyšší než nejbližší obytné budovy (měřeno od země po špičku lopatky) což však zcela brání výstavbě nových turbín.

Své proti mají i ochránci přírody, kteří se obávají snížení populace ptactva a ohrožení chráněných druhů, kterým již nyní hrozí vyhynutí. NABU (německá nevládní organizace zaměřená na ochranu přírody a zvířat) tvrdí, že větrné elektrárny v Německu ročně usmrtí až 100 000 ptáků. 

Klimatické změny

Podle německé vlády je prioritou snížení emisí skleníkových plynů, které mají vliv na globální oteplování. Přechod k obnovitelným zdrojům je rovněž bezpečnější zdroje, i přes nejvyšší bezpečnostní standardy, kterými se jaderné elektrárny řídí, jsou stále potencionálním rizikem a likvidace jaderného odpadu je rovněž samostatné téma.

Z dlouhodobého hlediska je dle německé vlády přechod k tzv. alternativním zdrojům energie rovněž neodmyslitelný, uhlí již v mnoha regionech došlo, nebo se jeho těžba ekonomicky nevyplatí, což přispívá k aktuálním trendům čisté energie.

Autor: Daniel Petráš.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + = 4

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty