Press ESC to close

Solární panely ztrácí nejrychleji výkonnost v prvním roce provozu a dokonce hned několik hodin po instalaci. Jaká je životnost fotovoltaických panelů?

Termín “degradace” s sebou nese negativní konotaci, ale jde zkrátka o nevyhnutelný jev, který se týká všech zařízení od mobilního telefonu až po solární panely. Dobrou zprávou je, že životnost fotovoltaických panelů je díky použitým materiálům dnes již bezpečně za hranicí 25 let, což dokládají i studie [1]. A i po této době dokážou solární panely generovat až 80 % svého původního výkonu.

Při sázce na dnes velmi populární fotovoltaické elektrárny je vždy důležité odpovědět si na otázky ohledně návratnosti investovaných prostředků, efektivity a možných úspor. A aby byly odpovědi relevantní, je potřeba brát v úvahu i degradaci fotovoltaických panelů.

Tip: Přečtěte si také, proč zákazníci dnes tolik čekají na instalaci fotovoltaické elektrárny na klíč?

Foto: Depositphotos

Kolik let vydrží solární panely?

Výrobci panelů v rámci záručních lhůt standardně garantují, že výkon panelů nepoklesne pod 80 % původní hodnoty ani po 25 letech od instalace a uvedení do provozu. Životnost fotovoltaických panelů je tak udávána minimálně na 25 let, čímž je myšleno, že panely vydrží dodávat alespoň 80 % původně instalovaného výkonu. Další desítky let ale panely vyrábějí elektřinu dál, jen s postupným poklesem výkonu.

VýrobceGarance výkonu po 25 letech provozu
Jinko Solar80.7 % [2]
JA Solar83 % [3]
Trina Solar80.7% [4]
Canadian Solar80.7% [5]
LONGi Solar83.1 % [6]
Tab. 1: Garance výkonu největších producentů fotovoltaických panelů (žebříček pochází z Wikipedie)

Většina výrobců neuvádí přímo míru každoročního snížení výkonu v důsledku opotřebení panelů, jednak protože jde o velmi malé hodnoty a také proto, že míra degradace souvisí s podmínkami, ve kterých solární panely musí fungovat. A ty nemůže výrobce nijak ovlivnit. 

Foto: Depositphotos

Ztráta výkonu solárních panelů je nejvýraznější hned po uvedení do provozu

Každoroční pokles výkonnosti zpravidla nejvýraznější v prvním roce používání fotovoltaiky. K této počáteční degradaci přitom ve skutečnosti dochází bezprostředně po instalaci a uvedení do provozu, kdy jsou solární panely poprvé vystaveny slunečním paprskům.

Tento efekt zvaný v angličtině LID (light induced degradation) má na svědomí ultrafialové záření a projevuje se dokonce hned v prvních hodinách provozu. Nejvíce v prvním roce, pak se již tempo postupné degradace sníží a stabilizuje na obvyklou míru okolo 0,5 %. [7]

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Comments (2)

  • Filipsays:

    27. 6. 2022 at 6:05

    Panely nejsou problém, ale ty konektory a střídače. Za 25 let v průměru vyměnite střídač 2-5*, podle toho v jakých podmínkách bude pracovat a jak moc velký šmejd jste si koupili.

    • Blacksays:

      27. 6. 2022 at 22:21

      Zatím mám původní po 15 letech. Navíc bych si dovolil tvrdit, že jde i opravit v případě poruchy některých součástí. Panely fakt problém nejsou 15 let žádnou degradaci nepozoruju, ani v nejvyšších výkonech, ani ročních.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 + = 18

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty