Press ESC to close

Za první pololetí 2022 se nainstalovalo více fotovoltaických elektráren než za celý minulý rok. Stát rychlejší rozvoj ale brzdí

Solární asociace přišla se zajímavými statistickými údaji ohledně výstavby nových fotovoltaických elektráren. Za první pololetí letošního roku bylo v ČR připojeno 74,8 MW instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren. Zprovoznění dostalo nových 9354, z čehož 8500 elektráren bylo vystavěných na rodinných domech. Jedná se tak o 197% nárůst oproti minulém u roku. Podpůrné programy pro instalaci FVE na rodinné domy fungují dobře, horší je to ale s firemními instalacemi.

Tip: Přečtěte si také článek „Chcete fotovoltaickou elektrárnu na klíč? Počkáte si i půl roku. Jednatel montážní firmy vysvětlil, na co se dnes tolik čeká a kde jsou bolavá místa

O rychlé návratnosti investice do instalované fotovoltaické elektrárny už toho bylo napsáno mnoho. S rostoucími cenami elektřiny, které dle informací mají výrazně pokračovat i na podzim letošního roku, je logické hledat možnosti, jak si snížit závislost na dodávkách elektřiny z klasické distribuce. Jednou z mála efektivních cest je právě fotovoltaika.

S vlastní výrobou mohou domácnosti rapidně snížit množství elektřiny, kterou nakupují od distributorů a zákonitě tak snížit své náklady na energie. S programem Nová zelená úsporám lze uspořit až 50 % nákladů díky dotaci, která i dle Jana Krčmáře, výkonného ředitele Solární asociace, funguje velmi dobře a pro koncového investora není v podstatě žádný problém dotaci získat.

Podobnou cestou se chce vydat stále víc a víc firem. Zejména u výrobních podniků, které pro svou výrobu potřebují velké množství elektřiny, budou následující měsíce opravdu složité, vzhledem k rostoucím cenám energií.

Podpora firem je nedostačující. Stát reaguje pomalu

„Podpora obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaickými systémy je jedním z hlavních směrů, kterým se musíme vydat nejen v rámci snahy snižovat emise, ale také minimalizovat naši energetickou závislost na Rusku,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, jak uvádí oficiální web Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Současná podoba státní podpory velkým výrobním firmám s energetický náročným provozem ale až tak nepomáhá. Vezmeme-li v potaz podniky, jako jsou hutě, sklárny a další s energeticky náročnou výrobou, pak je zjevné, že fotovoltaika umístěná na střeše takového podniku často nebude moct pokrýt energetické potřeby.

Výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář říká:

„Obracejí se na nás průmyslové podniky s tak velkou spotřebou energie, že jim střešní elektrárna jednoduše nepomůže. Řešením jsou velké pozemní elektrárny, jejichž produkce přispěje ke snížení ceny elektřiny na trhu a pomůže tak celé zemi.“

Výstavba fotovoltaické elektrárny pozemního typu se ale většinou nemůže obejít bez změny územního plánu a to je zpravidla běh na dlouhou trať.

Dále je potřeba zmínit, že ne každá firma má střechu vhodnou k instalaci FVE a ne každá firma budovu, v níž elektřinu odebírá, vlastní. Je-li firma v prostoru v nájmu, pak je cesta k získání dotace mnohem složitější. Všechny tyto aspekty velmi komplikují možnost získat dotaci. Současná legislativa je ve zjednodušování možností k získání dotace zatím spíše rigidní.

Velké projekty jsou bohužel brzděny zdlouhavými povolovacími procesy, které mají sice doznat změn s novelou stavebního zákona, toho se ale dočkáme nejspíše až v roce 2024. Konkrétně máme na mysli situaci se stavebním povolením, které je nutné získat pro realizaci fotovoltaické elektrárny nad 20 kW (přičemž v sousedním Polsku je to 150 kW). Do budoucna by tento limit měl být posunut na 50 kW.

Jaké dotační programy na fotovoltaiku mohou využít české firmy?

Alternativní způsob získávání elektřiny aniž by docházelo ke spalování fosilních paliv dává smysl ekologicky i ekonomicky. Státní podpora fotovoltaiky vztažená pro firmy je rozdělena do třech výzev:

  1. Národní plán obnovy (MPO)
    • Dotace na pořízení střešních fotovoltaických elektráren, projektovou dokumentaci, inženýrskou činnost, stavební práce
      • Dotace 35 % na fotovoltaické systémy a 45 až 50 % na bateriové systémy.
  2. Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK)
    • Dotace na fotovoltaické elektrárny, solární termické systémy. malé vodní elektrárny, tepelná čerpadla.
    • Výše podpory:
      • do 49 zaměstnanců – dotace až 50 % prokázaných způsobilých výdajů
      • od 50 do 249 zaměstnanců – dotace 40 % prokázaných způsobilých výdajů
      • nad 250 zaměstnanců – dotace až 30 % prokázaných způsobilých výdajů.
  3. Operační program Spravedlivá transformace
    • Určeno pro Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj.
    • Míra podpory nesmí překročit 85 % způsobilých výdajů.

Martin Korec

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 8 = 2

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty