Press ESC to close

Němci vykoupili elektrické přímotopy. Odborníci se obávají fatálního přetížení elektrické sítě

Německý energetický trh se otřásá v základech a spotřebitelé na to reagují po svém. Ceny plynového vytápění rostou, a lidé nakupují ve velkém elektrické přímotopy, aby si doma zatopili podle svých představ. Odborníci ale varují, že zapojení takového množství přímotopů ve stejném okamžiku by mohlo přetížit síť.

Když padlo rozhodnutí o nových poplatcích u zemního plynu, tvrdil německý kancléř Olaf Scholz, že vláda domácnostem pomůže zvýšené náklady zvládnout. Přesto prodejci hlásili již v průběhu července (tedy bezprostředně po rozhodnutí o dani z plynu) nárůst prodeje elektrických topidel až o 500 %. Občané jsou skeptičtí a nastolený trend je slovy odborníků “katastrofickým řešením” – lidem se náklady na vytápění stejně nesníží, protože elektřina prudce zdražuje ruku v ruce s plynem.

Mohlo by se zdát, že němečtí obchodníci s energiemi si mnou ruce nad vidinou vyšších zisků, ale opak je pravdou. “Přenosné ohřívače nejsou řešením. Nejsou šetrné k životnímu prostředí, nemají přínos pro spotřebitele a ani nejsou dobré pro celý systém dodávek a rozvodnou síť,” říká Oliver Franz, předseda Výboru pro distribuci a trh v bruselské průmyslové asociaci Eurelectric. “Máme trochu problém s tím, že nestabilní dodávky plynu i jeho rostoucí cena jsou velmi medializované, což lidé silně vnímají. Porovnávají však tuto vysokou cenu plynu s jejich současnou cenou na vyúčtování za elektřinu a neuvědomují si, že i ta prudce zdražuje,” dodává.

Andreas Jahn, vedoucí pracovník projektu Regulatory Assistance Project, který se specializuje na německou elektrickou síť, s tím souhlasí. Vysvětluje, že občané získávají neúplný obrázek. Na jedné straně jim zprávy říkají, že ceny plynu výrazně rostou. Na druhé straně nevědí, jaký je jejich měsíční účet za elektřinu v tuto chvíli, protože měřiče se obvykle odečítají ročně. „Elektřina je tak drahá, že kilowatt tepla z přímého elektrického ohřívače je mnohem dražší než plyn, a to i při cenách, které vidíme dnes,“ říká.

Je těžké předvídat, zda skutečně povede enormní množství elektrických přímotopů tuto zimu k výpadkům proudu. Záleží samozřejmě na vývoji teplot i na reakci lidí, ale pokud se zapojí v určité lokalitě příliš topidel ve stejnou chvíli, nedokáže takový výkyv v odběru provozovatel rozvodné sítě nijak regulovat. K výpadkům bude ale docházet spíš na lokální úrovni, kdy budou poškozeny jednotlivé transformátory či rozvodny. Hlavně pro majitele rodinných domů platí, že chtějí-li skutečně topit raději elektřinou, měli by zvážit instalaci tepelného čerpadla.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Comments (1)

  • Romansays:

    3. 10. 2022 at 15:48

    Jako dobrý, ale Němci neporovnávají pouze cenu,ale zejména fakt dostupnosti daného média.Šance, že plyn prostě nebude je mnohem větší,než šance zkolabování elektrické sítě.Proto je lepším řešením fungující,byť drahý, přímotop,nežli nefungující plynové topení. Další variantou je podchlazení a smrt. To je skutečně lepší přímotop. A to, kde jsme energeticky nyní je klasickou ukázkou tuposti Marxistů, ať si říkají, komunisti, nebo liberálové. Snahy poručit větru-dešti, nebo větru-slunci končí vždy ekonomickým kolapsem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 2 =

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty