Press ESC to close

Fotovoltaika bude do roku 2040 největším zdrojem elektrotechnického odpadu. Dosavadní pokusy o recyklaci solárních panelů jsou ale drahé a neefektivní

Když se řekne “zelená energie”, pro mnohé jsou jejím ztělesněním solární panely. Jak ale postupuje doba a vývoj technologií, stále výkonnější a výkonnější panely postupně nahrazují starší modely, z nichž se stává vysloužilý odpad. Možnost recyklace tohoto složitého zařízení je tedy velkým otazníkem současnosti a zejména blízké budoucnosti.

Problém ale znamená příležitost. S řešením se snaží přijít například kalifornský startup SolarCycle.

Suvi Sharma, který je spoluzakladatelem a ředitelem této nové společnosti, představuje v rozhovoru pro CNBC ambiciózní ekologickou vizi této mladé firmy. „Naše filozofie je jednoduchá. V první řadě získáváme zpět materiály, které prodáváme dalším dodavatelům a ti je používají k výrobě nových produktů. Dlouhodobě se ale zaměřujeme na výzkum a vývoj výroby nových panelů přímo z těch starých,“ uvedl zároveň s upozorněním, že všechny dosavadní způsoby recyklace solárních článků ztroskotaly na vysokých nákladech a mizivé efektivitě.

Jak praví Jesse Simons, spoluzakladatel společnosti, v roce 2040 budou fotovoltaické panely největším zdrojem elektrotechnického odpadu na světě (což dokládá i přiložená studie)!

SolarCycle využívá údajně tu nejpokročilejší technologii pro maximální výtěžnost. Díky tomu zvládnou v této společnosti levně získat zhruba 95 % vysoce hodnotných materiálů z fotovoltaických panelů, jako je stříbro, křemík, měď a hliník. Ty pak mohou být znovu použity nebo vráceny do dodavatelského řetězce, čímž vzniká cirkulární solární ekonomika.

Konkurence na poli recyklace solárních článků je zatím poměrně malá (alespoň na americkém trhu, kde SolarCycle působí). A je to překvapivé, přihlédneme-li k tomu, že americká vládní Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) odhaduje jen v USA produkci až 1 milionu tun odpadu ze solární energetiky do roku 2030. To by mohlo představovat více než 2,7 miliardy USD ve formě využitelných materiálů.

Kromě soukromých investorů pomáhá ani ne rok starému startupu k růstu také partnerství se společností SunRun. Tento lídr v oblasti poskytování služeb v solární energetice vzal SolarCycle pod svá křídla, aby mohla nadějná firma recyklovat ve velkém. „Zapadá to do kontextu toho, co si naši zákazníci přejí, abychom dělali, a také do budoucnosti solárních panelů a revoluce čisté energie,“ říká Mary Powell, generální ředitelka společnosti Sunrun.

Jak recyklace solárních panelů probíhá?

Nejprve jsou z panelů odejmuty veškeré kabely, rámy panelů jsou následně rozebrány, dále dochází k vyjmutí skla. Fotovoltaické články jsou v dalším kroku extrahovány a separovány na jednotlivé prvky, jako je křemík, měď nebo stříbro a dalšími procesy jsou čištěny. Takto zrecyklované materiály jsou připraveny navrátit se zpět do průmyslu k dalšímu využití.

Proč je důležité recyklovat fotovoltaické panely?

Z materiálů, které tvoří fotovoltaické panely, lze znovu využít křemík, měď, stříbro nebo hliník. Všechny tyto prvky se získávají těžbou, což je samo o sobě nákladné. Budou-li nové technologie recyklace fotovoltaických panelů dostatečně levné a dostupné, můžeme v budoucnu omezit těžbu a využívat již jednou vytěžené materiály i v dalších aplikacích. Dnešní společnost zkrátka musí nalézat cesty udržitelnosti.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 6 = 3

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty