Press ESC to close

Přelom polské energetiky! ABO Wind připojil do sítě první větrnou farmu v Polsku

Stejně jako ve všech zemích Evropské unie, tak i u našich severních sousedů v Polsku aktuálně probíhá rozsáhlá energetická transformace od fosilních paliv směrem k obnovitelným zdrojům. Z tohoto pohledu historickým milníkem se pak stalo připojení vůbec první větrné farmy k polskému národnímu energetickému systému, o níž se postarala společnost ABO Wind. Jde tedy o první skutečně hmatatelný krůček k cestě za energetickou transformací Polska.

O tom, že se jedná skutečně o drobný krůček, nikoliv o nějaký výraznější skok, svědčí i skutečnost, že tato větrná farma dokáže vyrobit zelenou elektřinu pouze pro necelých 15 tisíc polských domácností, což je pochopitelně zanedbatelné číslo pokud jej porovnám s celkovým počtem polských domácností. I přesto se však tato větrná farma nesoucí název Donaboròw zapíše do dějin, neboť titul premianta jí už nikdy nikdo nesebere. 

Čím je vybavena první do sítě připojená polská větrná farma?

Pojďme se na tuto první polskou větrnou farmu připojenou do tamní sítě podívat trochu blíže. O její chod se stará devět turbín Siemens Gamesa SG114, které dohromady dokáží společně s dalším vybavením farmy vyprodukovat celkový výkon necelých 20 MW – exaktně řečeno 19,8 MW. Ačkoliv nejde o nikterak přelomový výkon, celkový dopad této elektrárny na okolní životní prostředí je vskutku více než signifikantní.

Větrné turbíny Siemens Gamesa, za něž stejně jako za celou farmu aktuálně zodpovídá německá investiční společnost Aquila Capital, totiž zabraňují emisím více než 34 tisíc tun oxidu uhličitého za rok, jež by jinak byly vyprodukovány na zajištění stejného množství elektrické energie jinými méně ekologickými způsoby výroby. Zkrátka důležitost výstavby této větrné farmy spočívá především v ulevení okolní přírodě od oxidové zátěže.

Kde je tato větrná farma postavena? A co je vlastně zač společnost ABO Wind?

Větrná elektrárna Donaboròw se nachází v jižní části vojvodství Velkopolska, na území dvou malých obcí – Baranów a Kepno. Její zdařilá a bezproblémová výstavba je pak navíc jasným důkazem, že lze skutečně postavit větrnou farmu rychle a podle plánu – po celé Evropě jsou aktuálně v řešení stovky podobných projektů. Co vlastně bude se zde vyrobenou elektřinou? Většina zde vyrobené zelené elektřiny bude prodána prostřednictvím dlouhodobých smluv o nákupu elektřiny.

Závěrem se ještě pozastavme nad zhotovitelem této větrné farmy. Jedná se o relativně novou firmu (od roku 2017) se sídlem v Lodži. ABO Wind v současné době pracuje v Polsku hned na několika různých projektech týkajících se energie získávané z větrných, solárních a bateriových projektů se souhrnnou kapacitou více než 400 MW.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

48 + = 57

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty