Press ESC to close

Připravuje se výstavba největší solární farmy v Evropě

Během letošního listopadu došlo k potvrzení dlouho očekávané výstavby největší solární fotovoltaické elektrárny v Evropě. Společnost Rezolv Energy 4. listopadu oznámila, že úspěšně získala všechna potřebná práva a povolení na výstavbu a provoz solárního fotovoltaické elektrárny o výkonu 1 044 MW v kraji Arad v západním Rumunsku. Firma Rezolv dále uvedla, že tato solární farma bude složena z asi 1,6 milionu solárních panelů s průměrnou roční výrobou elektřiny kolem 1,5 milionu MWh.

V blízké budoucnosti největší solární fotovoltaická elektrárna v Evropě by měla naplnit plány poskytnout čistou energii více než 370 tisícům domácností a zároveň bude nejenom postavena, ale rovněž i provozována v souladu s nejvyššími standardy ekologické udržitelnosti. Kladným dopadem tohoto projektu by mělo být i vytvoření nejméně pěti set stálých pracovních míst.

Kdy bude spuštěn provoz této největší evropské solární elektrárny?

V jaké fázi se vlastně tento ambiciózní projekt nachází? Rezolv Energy v těchto dnech již posuzuje poslední technologická řešení a možnosti financování – vše je tedy již prakticky připraveno k naplánování výstavby.

Samotné zahájení výstavby se pak očekává v létě 2023, komerční provoz by měl začít již v roce 2025. Myšleno je i na to, co bude s okolím elektrárny po výstavbě – kolem totiž bude vytvořena agrovoltaická struktura, jež bude dodávat čistou energii pro místní zemědělství.

Co je vlastně cílem tohoto projektu? Výstavba této obří solární farmy umožní vyrábět a distribuovat čistou energii za stabilní cenu pro průmyslové i komerční uživatele. Rovněž významně přispěje ke splnění dvou klíčových cílů evropských předních představitelů, kterými jsou zvýšení energetické nezávislosti Evropy a snížení emisí na nulu, či na hodnotu nule blízké.

Rezolv už má zkušenosti s podobnými energetickými projekty

Jak bude zacházeno s elektrickou energií, jež bude na této rumunské solární farmě vyrobena? Energie bude prodávána komerčním a průmyslovým uživatelům výhradně prostřednictvím dlouhodobých smluv o nákupu elektřiny. Navíc součástí této solární farmy bude i 135 MW bateriový úložný systém, který umožní v případě výpadku zajistit bezproblémový chod elektrárny po dobu čtyř hodin. Výstavba této farmy dokáže zajisti i vyšší stabilitu rumunského energetického systému.

Navíc firma Rezolv není v této oblasti žádným nováčkem, už dříve totiž vystavěla a provozovala portfolio energetických projektů ve střední a jihovýchodní Evropě. Tato společnost v říjnu taktéž uvedla, že spolupracuje s Low Carbon, londýnskou skupinou pro investice a správu aktiv, na projektu pobřežní větrné farmy Vis Viva o výkonu 450 MW, jež bude rovněž stát v Rumunsku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

67 + = 73

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty