Čína v současnosti dominuje celosvětovému nárůstu patentových přihlášek v oblasti výroby větrné energie. V průběhu posledních deseti let došlo ke značnému nárůstu počtu patentových přihlášek týkajících se výroby větrné energie, což potvrzuje zajímavé směřování obnovitelné energetiky do budoucna. Z přibližně 9 000 přihlášek ročně v roce 2016 na více než 12 tisíc přihlášek ročně v roce 2021. Z regionů aktuálně vévodí Čína s 23 737 patentovými přihláškami, následována je Evropou a USA s 16 396, respektive 16 074 patentovými přihláškami.
Ve svém regionu má Čína vskutku výsostné postavení ve výzkumu a vývoji v oblasti větrné energie, neboť jejími největšími konkurenty jsou zde pouze Korea a Japonsko, jež mají na svém kontě 6 611, potažmo 3 809 patentových přihlášek. Alespoň takto to vyplývá z analýzy společnosti Reddie & Grose specializující se na patentové a ochranné známky.
Čína je jasným celosvětovým lídrem větrné energetiky
Výzkum provedený firmou Reddie & Grose tudíž potvrzuje, že Čína se stává světovou velmocí v oblasti výroby větrné energie a že obecně vzato celosvětově dochází k významnému nárůstu v tomto energetickém odvětví.
Řečí čísel Čína vede výrobu větrné energie s 70% podílem na celosvětovém nárůstu, jasně převyšujícím ostatní globální hráče jako jsou USA (14%) nebo Brazílie (7%). Tato asijská země také zaznamenala rekordní rok v oblasti využívání větrné energie na moři, když uvedla do provozu větrné elektrárny s téměř o 14 tisíc megawattů vyšší kapacitu než byl předchozí rekord.
Ale není se čemu divit, rozlehlá čínská pevnina a táhlé pobřeží poskytují vynikající podmínky pro výrobu větrné energie. Největším čínským projektem je větrná farma Gansu, jež je schopna naplnit jednu sedminu kapacity země, nabízející celkovou rezervou 200 milionů kilowattů. Dobrou zprávou je, že patenty se daří přetavovat v reálné úspěchy – analýza potvrzuje pozitivní korelaci mezi objemem udělených patentů a komerčním úspěchem patentovaných technologií.
Prostor pro inovaci v oblasti větrné energie
Větrná energie se stává stále důležitějším zdrojem energie, a to zejména s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality. Větrný průmysl je taktéž znám vysoce konkurenčním prostředím – desítka největších společnostech vyrábějících větrné turbíny se stará o více než 75 % celkové instalované kapacity ve světě. Pro úspěch v tomto odvětví je tedy potřeba používat nejlepší strategie a inovace.
A tyto společnosti jsou úspěšné právě i díky svým patentovým strategiím, které chrání inovace a udržují jejich technologie žádanými a nekopírovatelnými. Jaké patenty jsou aktuálně nejžádanější? Ty, jež zajišťují výkonnější turbíny, a ty pro řešení výroby energie na moři. V neposlední řadě se v poslední době hojně patentují i technologie na zlepšení skladování energie.