Press ESC to close

Zrychlit instalaci fotovoltaických elektráren je pro dnešní dobu klíčové. V USA už úspěšně začleňují montážní roboty. Budou lidé stále potřeba?

Firmy realizující výstavby fotovoltaických elektráren se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a zároveň čelí stále značné poptávce po solární energii. V důsledku toho přichází otázka, jak tento nepoměr vyřešit, aby mohly být uskutečněny fotovoltaické projekty v takové míře, jakou si moderní společnost zaslouží?

Ve Spojených státech už úspěšně pracují na robotickém systému pro vyřešení nedostatku instalačních techniků. Výrobce průmyslových robotických systémů firma Sarcos již vyvinula systém pro automatizaci a zefektivnění výstavby velkých fotovoltaických elektráren. 

Sarcos navrhl robotické konstrukční řešení, které je schopno detekovat, zvednout a umístit na správné místo fotovoltaické panely, což je zejména při výstavbě velkých solárních elektráren opravdu velmi nápomocné. Toto robotické řešení navíc funguje v pilotním projektu ve Spojených státech – Sarcos tedy testuje prototypové řešení na tomto pilotním projektu financovaném ministerstvem energetiky USA.

Jak robot na instalaci fotovoltaických panelů funguje?

Robotický systém je složen z autonomního pojízdného vozítka vybaveného robotickou rukou Sarcos Guardian XM. Pohybovat se po stavbě může tento robot zcela nezávisle na zásahu člověka. Využívá při tom kamery k identifikaci místa, kam je potřeba fotovoltaické panely umístit a instalovat. Robotické rameno pak panel pomocí vakuového systému autonomně zvedne a umístí jej přibližně tam, kde je následně potřeba jej připevnit ke konstrukci. 

Rameno se poté lehce uvolní, aby osoba, která panel finálně připevňuje s ním mohla snadno pohybovat. Zkrátka již nebude potřeba tolik lidí na instalaci fotovoltaických panelů – ti navíc budou plnit spíše roli kontrolorů kvality, případně budou lehce poupravovat případná nedokonalá upevnění. 

Výhody tohoto robotického řešení jsou tedy zřejmé – nižší náklady a bezpečnější pracoviště, na němž se snižuje nutnost zvedání těžkých břemen a s tím vznikající bezpečnostní rizika. Kladný vliv by tento robot zaveden do praxe měl mít i na rychlejší a kvalitnější výstavbu solárních elektráren.

Proč je robotizace prakticky nevyhnutelná?

Systém O-AMPP od Sarcosu má pomoci vyřešit výzvu s nedostatkem kvalitních pracovníků v tomto oboru a zároveň zlepšit bezpečnost, produktivitu a efektivitu realizace výstaveb fotovoltaických elektráren.

Projekt O-AMPP byl zahájen v roce 2021 a Sarcos očekává komercializaci svého řešení nejpozději v 2024.  

Ačkoliv řešení konstrukce robotických solárních polí má v konečném důsledku více pozitiv, tak má i svá negativa. Krom ztráty pracovních míst není zatím příliš jasné ani to, jestli zvedací mechanismus vakuového systému nepovede k přílišnému mechanickému namáhání fotovoltaických modulů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

78 − = 77

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty