eFotovoltaika.cz

Fotovoltaika nezávisle, přehledně a srozumitelně.

Ekologie

I pohřbívání může být maximálně ekologické. Jak se co nejšetrněji zbavit těla po smrti?

I pohřbívání může být maximálně ekologické. Jak se co nejšetrněji zbavit těla po smrti?
Foto: Unsplash

Ekologie prorůstá skutečně do všech oblastí – i do stále tabuizované oblasti smrti. Velká Británie se totiž oficiálně koncem tohoto roku chystá zavést ekologickou alternativu pohřbívání, takzvanou vodní kremaci. Britští poskytovatelé pohřebních služeb tak začnou nabízet služby vodní kremace, známé též jako resomace. Jedná se o reakci na rostoucí poptávku po ekologičtějších možnostech zlikvidování těla po jeho smrti.

Foto: Unsplash

Pakliže totiž člověk zemře, tak v současnosti má ve většině zemí Evropy pouze dvě možnosti – buď pohřeb a uložení do rakve, nebo tradiční kremaci ohněm. Zkoumají se ale i nové možnosti, jež by byly šetrnější k životnímu prostředí – a jednou z nich je právě i vodní kremace. Ta byla legální v Británii i dříve, ale podléhala dodržování většího množství zdravotních, bezpečnostních a legislativních předpisů, proto se prakticky nevyužívala. To se ale letos změní.

Násobně šetrnější zbavení se těla

Co si pod pojmem vodní kremace představit? Vodní kremace, také známá jakožto akvamace, resomace a alkalická hydrolýza, využívá vodu k tomu, aby dokázala přeměnit tělo zpět v kosterní pozůstatky. Tělo je při ní umístěno v ocelové nádobě naplněné vodou a alkalickým roztokem. Poté se zahřeje, čímž se tělo začne rozkládat díky obsaženým chemickým složkám – aminokyselinám, peptidům, cukrům a solím. Zhruba po třech až čtyřech hodinách pak zbydou pouze kosti. Ty se poté rozdrtí na bílý prášek, vloží do urny a předají rodině.

Jaký to bude mít dopad na životní prostředí? Jde o časově náročnější, ale ekologičtější způsob kremace –  podle britské firmy Resomation spotřebuje pětkrát méně energie než kremace ohněm. Přibližně 245 kg emisí uhlíku vzniká při jedné tradiční kremaci, což odpovídá téměř 30 tisícům nabitím smartphonu. Tradiční pohřby mají také negativní dopady na životní prostředí – chemikálie používané při procesu balzamování totiž mohou unikat a znečišťovat okolní půdu a vodní toky.

Které další země nabízejí vodní kremaci?

Velká Británie ale nezůstává jedinou evropskou zemí, která se momentálně zapojila do rozšíření ekologického pohřbívání. První zařízení umožňující vodní kremaci se totiž již letos chystá otevřít i Irsko. Tato služba je dostupná také v USA, Kanadě nebo v Jižní Africe

Belgie a Nizozemsko patří k dalším evropským zemím, které usilují o zavedení resomace, ale zatím narážejí na legislativní překážky, které bude potřeba nejprve překonat.

Zdroje

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

1 comment

  1. Tak ta proutěná rakev je mazec 😀 Kdysi se něco takového používalo jako předchůdce „záchytky“. Opilce zavřeli do podobného koše a pokud dělal brajgl, tak ho polévali studenou vodou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 20 = 25

Partneři