Závody technologických firem o to, která vyvine lepší, výkonnější a efektivnější panely, neberou konce. A není se čemu divit. Ve fotovoltaice se dost možná ukrývá tajemství dosažení levné a udržitelné energie, která je nezbytně nutná pro vývoj lidstva.
Nová rekordní účinnost ve výši 33,9 % překonala až doposud limitní účinnost 33,7 %, ke které se dopracovali výzkumníci z King Abdullah University of Science and Technology.
„Teoretická účinnost tandemových fotovoltaických článků kombinujících perovskit a křemík činí 43 %, což z nich dělá nejrealističtější alternativu k současným jednovrstvým křemíkovým článkům,“ uvedl prezident společnosti Longi Li Zhenguo. Odkazoval se přitom na Shockleyův–Queisserův limit.
Odborný web PV-Magazine.com dodává, že společnosti LONGi překonala rekord v dosažení největší účinnosti přeměny světelné energie na energii elektrickou prostřednictvím fotovoltaického článku již popatnácté od roku 2021.
Vzhledem k tomu, že teoretická maximální účinnost této konfigurace FV panelu je až 43 %, můžeme i nadále očekávat, že dojde v nejbližší době opět k posunu této hranice.
Comments (1)
hariprasadsays:
9. 11. 2023 at 9:06Tandemové články mají dobře nakročeno. Teď nejde o to, jestli to bude 33,7 nebo 43%, ale o to, aby perovskitová vrstva byla stabilní alespoň po dobu 20let a aby celková cena byla přijatelná. Uvádí se, že perovskity jsou obecně levnější, než křemík asi 10x. Jelikož se obě vrstvy deponují na stejný panel, tak by tyto panely mohly být jen o 10-20% dražší, než ty současné s účinností kolem 20%. Pak by to dávalo smysl.