Press ESC to close

Aplha Solar je v insolvenci. Odborníci na její praktiky upozorňovali od léta

Společnost Aplha Solar podala návrh na insolvenci. Na její jednání už od léta upozorňoval například recenzní server Refsite, kde se začaly objevovat negativní recenze, nebo Státní fond životního prostředí.

Po silném roce 2022 se zdá, že dochází k předpokládanému pročištění na poli dodavatelů solárních elektráren. Lidé si mnohem více nákup své fotovoltaiky promýšlejí a zaměřují se na recenze dodavatelských společností. Bohužel se stále najdou tisíce lidí, kteří uvěří prvnímu marketingovému banneru a odevzdají firmě své peníze.

Na společnost Alpha Solar upozorňoval server Refsite, kam lidé vkládají recenze na instalační firmy, u kterých pak dochází k ověření obvoláním zákazníků, už během léta. V té době společnosti Alpha Solar začaly přibývat negativní recenze. Někteří zákazníci je ze strachu dokonce stáhli, protože se báli, že se společnost naštve a oni budou mít ještě menší šanci dočkat se své solární elektrárny.

„Dluží nemálo peněz nejen subdodavatelům, ale především seniorům, od kterých vybrali 100% zálohy předem v rámci NZÚ Light,“ napsal na svůj LinkedIn Petr Kotek, zakladatel Refsite.

Po pádu společností Malina či FG Energy jde tak o další firmu, která své zákazníky připravila o jejich úspory. 

Záznam o úpadku se v insolvenčním rejstříku objevil 8.11.2023. Od červenece je společnost zapsána na majitele Petra Nečase, jehož jméno je známe z projektu Národní dotační centrum, který se může podle názvu jevit jako polostátní organizace, ale není tomu tak. Naopak na jeho zvláštní aktivity už dlouho upozorňuje řada odborníků.

Státní fond životního prostředí dokonce v září letošního roku vydal varování, že se firma pokouší působit jako poradce dotačního programu Nová zelená úsporám. Tímto dojmem se společnost snažila působit ve sloganech svých reklam.

„Vyzýváme současně žadatele k obezřetnosti při výběru realizační firmy na renovaci domu. Nedoporučujeme uzavírat smlouvy zahrnující nevýhodné obchodní podmínky psané drobným textem na několika stranách, zahrnující mj. vysoké zálohové platby a vysoké pokuty při odstoupení od smlouvy,“ uvádí tisková zpráva SFŽP.

K insolvenčnímu návrhu se začínají objevovat první přihlášky lidí, kterým společnost dluží. Dle textů v nich se zdá, že společnost se zákazníky přestala úplně komunikovat, tedy majitel nejspíše měl tušit, že se společnost nachází ve stavu úpadku.

„Dlužník za účelem realizace fotovoltaických elektráren dle informací navrhovatelů inkasoval od jednotlivých zákazníků větší množství záloh, zřejmě v řádů desítek milionů Kč. Dle informací navrhovatelů nyní dlužník není schopen svým závazkům ze smluv se zákazníky dostát, když nemá k jejich realizaci potřebné prostředky a zároveň nemá ani prostředky k tomu, aby uhradil již poskytnutá plnění svých dodavatelů,“ uvádí se v textu insolvenčního návrhu.

Jak vybrat dodavatele fotovoltaiky

Tyto zprávy nejsou dobré pro vnímání celého fotovoltaického trhu. My jsme ale na webu eFotovoltaika vydali článek “jak rozeznat kvalitní firmu od nepoctivců”, který jednoduše radí zájemcům, jak se nenechat nachytat. Rady expertů jsou stále stejné:

  • nevybírejte společnost, která se nejprve nezajímá o váš konkrétní projekt. Roční spotřeba elektřina, způsob vytápění, způsob ohřevu a mnoho dalších aspektů rozhoduje o vytvoření nabídky na míru
  • spolehlivé firmy nikdy nechtějí stoprocentní zálohu
  • recenze jsou klíčem k dobrému výběru. Pokud má firma špatné recenze, je to jasným vodítkem k tomu, že svou práci nedělá dobře. Pokud nekomunikuje, může směřovat k úpadku. Vybírejte z firem, které mají zkušenosti, pak máte velkou šanci, že se zařadíte mezi její spokojené zákazníky.

Komentář CAFT

Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT), říká: „Senioři zpravidla žádají o dotaci v programu NZU Light. Zde doporučujeme platit zálohu maximálně 10 % z ceny a doplatek až po realizaci díla. V žádném případě ne 100 % zálohy předem, i když se jedná o dotační zálohové peníze. U standardní Nové zelené úsporám by měla být první záloha hrazena po podpisu smlouvy s realizační firmou a pohybuje se většinou ve výši přibližně 10 – 30 %. Druhá záloha je požadována většinou jako doplatek do 50 – 70 % celkové ceny a hradí se po získání smlouvy o připojení k síti a začátku montáže. Zbytek z celkové ceny fotovoltaické instalace se hradí po předání hotového díla (předávací protokol + revizní zpráva).”

„Lidé by také měli rozlišovat mezi „překupníky” zakázek, kteří jen shánějí kšefty, sami nic nestaví, ale mají nasmlouvané subdodávky a berou jen provize.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 80 = 82

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty