eFotovoltaika.cz

Fotovoltaika nezávisle, přehledně a srozumitelně.

Dotace

Peníze docházejí rychleji, než se čekalo. Dotace na fotovoltaiku budou možná nižší

Peníze docházejí rychleji, než se čekalo. Dotace na fotovoltaiku budou možná nižší
Ilustrační foto: Shutterstock

Oblíbený dotační program Nová zelená úsporám, který poskytuje dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny, čekají změny. Výše dotací, na které jsme byli zvyklí, bude možná nižší. Informaci přinesly jako první Hospodářské noviny.

Aktuální podoba dotačního programu Nová zelená úsporám, která cílí zejména na vlastníky domů využívaných k trvalému bydlení, nabízí dotaci až ve výši 200 000 Kč na instalaci fotovoltaického systému. Dotaci lze navíc ještě navýšit o další bonusy a dostat se až na 225 000 Kč.

Realizace fotovoltaické elektrárny s dotací Nová zelená úsporám je v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji zvýhodněna bonusem 10 % z celkové výše podpory. Dále se také využívá tzv. kombinační bonus, který je poskytován v případě, že je v rámci jedné žádosti kombinováno více podporovaných opatření. Celková výše dotace na plnohodnotný fotovoltaický systém pro rodinné domy tak může být až 225 000 Kč.

Dotace z programu Nová zelená úsporám je v aktuální podobě platná od září 2021, jenže podle informací zveřejněných Hospodářskými novinami docházelo k čerpání alokovaného rozpočtu rychleji, než se předpokládalo a právě proto se v zákulisí hovoří o změnách. Do jaké míry a zda se skutečně dotace sníží? To zatím nevíme. Kdy dojde ke změně v dotačním programu? Také nevíme.

Čím vyšší dotaci stát nabízí, tím rychlejší je návratnost celé investice. V aktuální podobě hovoříme o zhruba 7-8 letech. Takže po 7 až 8 letech bývá fotovoltaika “zaplacena” z peněz, které neplatíte za odběr elektřiny distribučním společnostem díky vlastní výrobě elektřiny.

Jenže se změnou dotačních podmínek se může prodloužit i doba návratnosti, což nikoho příliš nepotěší. Návratnost investice do fotovoltaiky silně závisí na cenách elektřiny, které jak víme, jsou v posledních letech jako na houpačce. Platí, že čím dražší elektřinu nakupujeme, tím rychlejší je návratnost investice do fotovoltaické elektrárny. S fotovoltaikou tak můžete získat nástroj, který vám cenu elektřiny “zafixuje” na minimální částku. A to je v dnešní době zajímavý benefit. Co říkáte?

Kolik lze nyní získat?

  • Minimální instalace o výkonu 2 kWp – 60 000 Kč
  • Minimální instalace o výkonu 2 kWp s využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
  • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
  • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč

Odkud se berou peníze na podporu fotovoltaických elektráren z NZÚ?

Nová zelená úsporám funguje již od roku 2014. V letech 2014 až 2021 byl program financován z výnosů prodeje tzv. emisních povolenek EUA (European Union Allowance) a EUAA (European Union Aviation Allowance). Od roku 2021 je zdrojem prostředků unijní Nástroj pro oživení a odolnost (RRF – Recovery and Resilience Facility) prostřednictvím Národního plánu obnovy (s alokací 19 mld. Kč) a následně Modernizační fond zřízený Evropskou komisí (program HOUSEnerg, s alokací 55 mld. Kč).

Zdroje

  • https://archiv.hn.cz/c1-67283860-stat-chysta-zmeny-v-dotacich-na-domaci-fotovoltaicke-elektrarny-uz-nemusi-byt-tak-stedry
  • https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/standard/

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + = 24

Partneři