Švédský výrobce Scania vyvinul nákladní přívěs opatřený solárními panely, které by mohly pomoci dekarbonizovat nákladní přepravu.
Podle serveru Euronews představuje doprava v Evropě asi 25 % emisí uhlíku v rámci celého kontinentu. Značná část pak pochází právě od těžkých nákladních vozidel.
Bez přepravy zboží se aktuálně neobejdeme, nechceme-li mít prázdné obchody a supermarkety. Otázka, jak snížit environmentální dopady automobilové a nákladní přepravy může vyřešit právě elektromobilita.
„Ještě 15 let nazpátek byly elektro nákladní automobily příliš drahou technologií,“ řekl pro Euroneěs Eric Falkgrim ze společnosti Scania.“
„Se vzrůstem energetické hustoty a se snížením cen v tomto segmentu se tato technologie opět vrací do hry.“ Dodává Falkgrim.
„Je to podobné jako s fotovoltaikou. V momentě, kdy efektivita přeměny energie z fotovoltaických článků roste, zatímco cena technologie klesá, v určitý moment nastane situace, kdy se to zkrátka začne vyplácet. A právě proto se opět začínáme soustředit na elektromobilitu v rámci užitkových vozidel.“
Jak fungují solární hybridní nákladní auta?
Vůz se skládá ze dvou částí – přední část je tahač a zadní část je přívěs. To, co Scania ve spolupráci s Uppsalskou univerzitou vyvinula, je přívěs pokrytý solárními panely.
Výhodou je, že jej lze připojit k hybridnímu tahači a může fungovat jako dodatečný zdroj energie. Může poskytnout asi 200 kilowatthodin energie. K tomu lze vozidlo dynamicky nabíjet, pokud svítí slunce, takže se ve skutečnosti nabíjí během jízdy, což je velkou výhodou.
Co je ale velmi zajímavé, to je snaha společnosti Scania vyvinout přívěs se solárními panely, který by fungoval v podstatě jako nezávisle poháněné elektrické vozidlo. To by znamenalo, že by mohl být připojen ke starému spalovacímu traktoru i k modernímu hybridnímu tahači.
Předběžné údaje z testování solárního přívěsu se spalovacím motorem naznačují, že by mohl snížit spotřebu paliva přibližně o 40 procent.
Kdy uvidíme solární hybridní nákladní vozy na silnici?
Solární hybridní vozy jsou v současné době testovány na silnicích ve Švédsku – a s testováním budou pokračovat po celý rok 2024. Předpoklad je takový, že pokud bude tento koncept fungovat bez problémů ve Švédsku, které nemá na svém území zrovna mnoho slunečního záření, pak to bude fungovat i kdekoliv jinde na světě.
Výzva, kterou Scania nyní řeší, je využívání vhodných panelů. Většina panelů dostupných na trhu jsou určeny pro rodinné domy, takže jsou konstruovány tak, aby byly umístěny na statických domech.
V automobilovém sektoru se setkáváme s logickým problémem. Je zde mnoho prachu, špíny, jsou zde větve, které se válí všude kolem silnic a narušují boční lakování vozidel. To jsou negativní faktory, které mají neblahý vliv na životnost fotovoltaických panelů, které známe z instalací na rodinné domy.
Krom výše zmíněných je nutné také myslet na dopravní nehody. Zde je nutné najít zabezpečení, které efektivně zamezí zkratům a nebezpečným stavům, k nimž může dojít během autonehody.