eFotovoltaika.cz

Fotovoltaika nezávisle, přehledně a srozumitelně.

Dotace

Brutální snížení dotací v roce 2025? Máme se na co těšit. Hrozí další velké krachy instalačních firem?

Brutální snížení dotací v roce 2025? Máme se na co těšit. Hrozí další velké krachy instalačních firem?
Foto: BING AI

Nové podmínky dotací Nová zelená úsporám, resp. Nová zelená úsporám Light, které 5.12. 2024 na tiskové konferenci představil Ministr životního Petr Hladík a které by měly platit od 1. února 2025, nenechaly chladným snad žádnou společnost, působící na fotovoltaickém trhu.

Ať už se jedná o instalační firmy nebo společnosti, které dodávají pro tento obor důležité komponenty, optimismem nečiší žádná ze stran. Brutální snížení dotací bude mít negativní dopady na celý obor.

Snížení dotací na fotovoltaiku? Tím se zlikviduje trh

V roce 2025 se výrazně změní státní podpora v rámci programu Nová zelená úsporám a největší dopad to bude mít na fotovoltaický trh. Dle informací zveřejněných na dnešní tiskové konferenci, bude platit:

  • zastropování podpory pouze na 5 kWp (bez omezení rezervovaného výkonu)
  • max. podpora ve výši 30 % dotace z nákladů na realizaci (50 % u komplexní rekonstrukce)
  • kombinační bonusy až +50 000 Kč (zateplení + FVE)
  • +10 % u znevýhodněných regionů

Fotovoltaický trh dostane další velkou ránu, ze které se dost možná nevzpamatují ani ostřílené poctivé firmy. Brutální snížení dotací, které představilo ministerstvo, povede k výraznému prodloužení návratnosti investice a tudíž k omezení zájmu o tuto technologii.

Pokud Ministerstvo nepřehodnotí svůj plán, do problémů se dostane valná většina instalačních firem. Už dnes probíhá na tomto trhu velký cenový boj, který instalačním firmám ukrajuje z marží značné částky. Už nyní je situace složitá. To, co přijde v příštím roce, bude možná konečná.

Bude se opakovat panika na trhu?

Není to tak dávno, co celou zemí otřásl nebývale velký krach společnosti Malina. Společnost od svých klientů vybrala zálohy a dohodla řádné plnění termínů zakázek. Ty ale posléze nesplnila. Postupem času vyšlo najevo, že peníze zmizely kdo ví kam a k dokončení fotovoltaik se nikdo neměl. Smutný příběh. Tehdy byla na vlně příliš vysoká poptávka, nedostatek materiálu na trhu a v případě společností, jako byla Malina, nerealistické řízení cash-flow a dost možná i nekalé úmysly. Trh se ovšem vyčistil, kultivoval a drtivá většina zákazníků slušných firem od té doby získala svou dobře fungující fotovoltaiku s rozumnou dotací.

Do problémů, které Ministerstvo hodlá svým počínáním odšpuntovat, se dostanou ale i majitelé stávajících elektráren. Pokud instalační firmy budou nuceny ukončit své působení v tomto oboru, bude těžké domoci se jakýchkoliv záruk, servisů a reklamací. Co pak budou dělat majitelé elektráren, kteří budou chtít řešit závadu na technologii či jen běžný servis?

Nerozvážné nakládání z veřejnými financemi v této podobě naší ekonomice neprospěje. Neprospěje bohužel ani klimatickým cílům, ke kterým jsem se zavázali. Je sice pěkné, že naše společnost udělala spoustu dobrých kroků směrem k moderním principům, jako je sdílení elektřiny. Jenže vzápětí začneme tlumit fungující program Nová zelená úsporám a tím sabotujeme tendence o dekarbonizaci naší energetiku.

Vytvářet koncepčně stabilní podnikatelské prostředí se v naší zemi zkrátka nedaří. A možnost šetřit elektřinu díky obnovitelným zdrojům už brzy běžní lidé zase budou ztrácet.

Líbil se Vám tento článek? Sdílejte jej!

Autor článku

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 10 = 17

Partneři