Press ESC to close

Bosch plánuje proměnu Maďarska na evropské centrum elektromobility

Společnost Bosch Group plánuje výrazně investovat do svého provozu na území Maďarska. Vyrůst tam má nové moderní výrobní středisko, ale zároveň i výzkumné pracoviště, které bude úzce spolupracovat s místními univerzitami, jak referuje portál TheMayor.eu.

Centrum elektromobility ve střední a východní Evropě

Německý výrobce Bosch, který kromě jiného vyvíjí a dodává také díly pro hybridní vozy a elektromobily, letos v únoru prozradil velké plány pro svoji maďarskou dceřinou společnost. István Szászy, ředitel oblastní větve Bosh Hungary, cíle přiblížil: „výzkum a vývoj v Budapešti a Miškovci se díky stavbě nového provozu a významným investicím má dostat do popředí v oblasti elektromobility a opanovat tak středo- a východoevropský trh.“

Budapešťský závod firmy Bosch se momentálně zaměřuje na výrobu hybridních vozů i elektromobilů, dodává součástky do elektromotorů, jako jsou měniče, řídící systémy a technologie pro dobíjení baterií. Kromě toho se zde vyrábí také mikročipy na bázi křemíku nebo třeba elektrokola.

Nový výrobní a výzkumný areál by měl ten současný rozšířit v druhé půli roku 2022. S rozlohou 70.000 m2 významně navýší výrobní kapacitu a zlepší logistiku provozu, přičemž vzniknou 3.000 nových pracovních míst.

Bosch spoléhá na rozvoj e-mobility

V minulém roce (2021) společnost Bosch investovala kolem 700 mil. EUR do výzkumu elektromobility a vývoje nových palivových článků. Podle Istvána Szászyho není důvod si myslet, že se to do budoucna nějak změní – firma se chystá na rostoucí poptávku po čistých pohonných jednotkách a výrazný trend elektromobility.

Vedení společnosti odhaduje, že v roce 2035 už bude více než 60 % nově registrovaných vozidel spadat do kategorie elektromobilů. Proto také vzniklo rozhodnutí o dalších investicích do vývoje elektrických a vodíkových pohonů i související umělé inteligence a řídících prvků.

Rozšíření se dočká i spolupráce firmy s maďarskými technologickými univerzitami. Spojení výzkumného sektoru Bosch s akademiky z univerzity v Miškovci (Miskolci Egyetem) již přineslo i první skvělé výsledky v podobě nové technologie pro chlazení elektromotorů.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

70 − = 64

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty