Press ESC to close

Solární panely na střechách všech veřejných budov už v roce 2025. Takové jsou smělé plány EU

Evropská komise doufá, že nadcházející období se ponese v duchu velkého boomu fotovoltaiky, se kterým dojde i k reorganizaci na poli výroby potřebných technologií. Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na energetickém mixu je součástí strategie, která má co nejrychleji ukončit závislost EU na ruských dodávkách zemního plynu a ropy

V návrhu Evropské komise se uvádí, že solární energie (elektrická i tepelná) bude hrát klíčovou roli v procesu odstavení Evropy od energetických surovin z Ruska. Cena fotovoltaiky totiž za poslední dekádu klesla o více než 80 %, ale její podíl na výrobě elektřiny na území EU v roce 2020 činil jen 5 % a jako zdroj tepla se sluneční záření využívá ještě méně, dosahuje podílu jen 1,5 %, jak uvádí server Euronews.

Bude fotovoltaika na střechách povinná?

Brusel se chystá rozjet “Evropskou iniciativu pro solární střechy” (European Solar Rooftops Initiative), aby se co nejdříve omezilo vytápění zemním plynem v obytných, kancelářských i výrobních budovách. Aby se přechod k obnovitelným zdrojům energie podařilo urychlit, bude třeba podniknout celou řadu kroků. 

Jedním z prvních předpokladů pro úspěch fotovoltaiky je zjednodušení byrokracie, konkrétně se jedná o zkrácení schvalovacích procesů pro střešní fotovoltaické instalace na maximálně tři měsíce. Vlády by měly realizovat nové dotační programy a zajistit umístění solárních panelů na všech vhodných budovách do konce roku 2025.

Zároveň bude probíhat průběžné zvyšování kvalifikace pracovníků v sektoru fotovoltaiky a podpora výrobních závodů i výzkumu a vývoje. Aktuálně je na území EU v plánu nejméně 14 nových provozů na výrobu komponentů pro sluneční elektrárny, jejichž spuštění bude stát miliardy ze státních rozpočtů. Dodávky technologií z Číny však díky tomu postupně Evropa nahradí vlastními zdroji.

Uvažuje se také o tvrdém prosazování fotovoltaiky prostřednictvím změny zákonů. Zatímco nyní jsou všechny kroky na cestě k obnovitelným zdrojům energie pouze doporučením, kterým není povinné se řídit, situace by se mohla brzy změnit. Například některé nově budované stavby, jako jsou továrny či supermarkety, budou již ve fázi projektu muset počítat s instalací solárních panelů na střechách. Ve hře jsou také striktní termíny pro navyšování podílu fotovoltaiky na energetickém mixu v rámci jednotlivých států, jak uvádí oficiální web EU.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 + 1 =

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty