Sníh a námraza, to jsou krom kratších dní další dva velcí nepřátelé fotovoltaiky v zimě. Výkon fotovoltaiky v zimě je dle řady studií a konec konců i dle zkušeností majitelů fotovoltaických elektráren nižší, o tom není sporu. I proto se tomuto tématu věnují výzkumné vědecké týmy, které hledají způsoby, jak zefektivnit fotovoltaiku z v zimě.
Vědecký tým z USA představil studii nového povlaku na bázi oleje, který zabraňuje sněhu i námraze ulpívat na povrchu solárních panelů. Speciální materiál tak výrazně pomáhá zvyšovat výkon panelů v zimním období.
Zimní období není ale úplnou zkázou pro fotovoltaiku. V chladném prostředí je přeměna slunečního svitu na elektrický proud účinnější, takže panely by vyráběly energie dokonce více než v létě, pokud by se v zimě nekrátily dny.
Sníh či námraza na panelech je v zimním období dalším problémem ovlivňující negativně výkon elektrárny. Uvádí, že účinnost solárních panelů v zimě je zhruba na 60 % výkonu v létě, nicméně solární panely jsou samy o sobě schopny pohlcovat teplo, takže stačí pár zimních sluneční dní a dá se říct, že sníh z panelů rychle taje. Alespoň tedy v nížinách.
Existují ovšem lokality, kde je sněhu mnoho a samotný sluneční svit nebývá v zimě tak silný, aby si s nánosem sněhu poradil tak snadno. Fotovoltaická elektrárna pak zbytečně přichází o možnost vyrábět elektřinu a to je velká škoda, ale zároveň i příležitost k inovacím.
Výzkum speciálních přípravků proti sněhu a námraze zvyšuje výnosnost panelů v zimním období
Efektivitu fotovoltaiky v zimním období lze ale nově díky studii vědců z Michiganské Univerzity zvýšit až o 85 %! Výzkumníci představili levný přípravek na ošetření povrchu fotovoltaických panelů, který dokáže zamezit akumulaci sněhu a námrazy na povrchu panelů po dobu až jednoho roku. Inovativní olej na rostlinné bázi je připraven tak, aby jeho klíčové vlastnosti, jako je přilnavost k povrchu, viskozita a další, dokázaly v maximálně míře odpuzovat sníh a námrazu z povrchu panelů.
Přípravek na ošetření panelů byl testován v náročných klimatických podmínkách Aljašky. Solární panely byly monitorovány po dobu 2 týdnů. Zhodnocení tohoto testu ukázalo, že panely ošetřené přípravkem byly pokryty zhruba z 28 % svého povrchu sněhem, zatímco panely bez ošetření měly svůj povrch překryt sněhem v 59 %. Panely s nižším pokrytím sněhem tak mohou generovat více elektřiny i v zimních dnech.
Sněhofobní povlaky, jak se těmto přípravků dá také říkat, mohou při své nízké pořizovací ceně za málo peněz poskytnout „hodně muziky“. Aktuální trvanlivost prototypového přípravku je sice jen jeden rok, nicméně dle vyjádření vedoucího výzkumného týmu Anishe Tuteja je cílem vyrobit povlak, který dokáže vydržet až pět let.
Napsat komentář