Belgická nevládní organizace Dung Dung spustila projekt Hair Recycle Project, který se snaží využívat odpad jakožto podporu cirkulárního hospodářství. Co to v praxi znamená? Tato organizace sbírá odstřižky lidských vlasů a zpracovává je na produkty, které mohou pomoci čistit životní prostředí!
Vlasy jsou přeměňovány na “dlaždice” čtvercového tvaru, které dokáží absorbovat ropu a další škodlivé látky, kterými znečišťujeme životní prostředí. Tyto čtverce mohou být umístěny třeba do kanalizace, aby se odstranily škodlivé látky ve vodě před tím, než se dostanou do řek.
Takto naaranžované lidské vlasy mohou být také využity k řešení problémů s ropnými skvrnami a čištění po záplavách. Tento projekt je tedy živým důkazem toho, jak mohou být odpadní materiály použity k čištění životního prostředí a jak mohou být udržitelné praktiky nápomocné při řešení ekologických problémů.
Tento projekt též ukazuje, že cirkulární hospodářství má potenciál stát se účinným nástrojem v boji proti znečišťování a udržitelnosti životního prostředí.
Vlasy mají celou řadu prospěšných funkcí
Lidské vlasy jsou často považovány za odpad, avšak belgická nezisková organizace Dung Dung se rozhodla tento přístup změnit. Navíc dalším benefitem je, že tyto dlaždice z vlasů jsou vyráběny lokálně, tudíž nezatěžují planetu tím, že by se musely nechat dovážet. Vlasy, které by jinak skončily v koši, tak mohou mít významný vliv na řešení problémů se životním prostředím, a podporují tak udržitelný rozvoj.
Jeden kilogram vlasů přitom dokáže absorbovat až osm litrů oleje a uhlovodíků. Vlasy, které nejsou vhodné pro paruky, mohou být dále použity i jakožto zahradní hnojivo, protože jsou bohaté na dusík. Různé firmy také experimentují s vlasy jako stavebním materiálem. Tato alternativní využití vlasů pomáhají udržet odpad na minimu a podporují oběhové hospodářství.
I vlasy mohou mít smysluplné využití pro naši planetu
Vlasy jsou výjimečným materiálem – jeden pramen dokáže unést až 10 milionkrát více než váží. Dále absorbují tuk a uhlovodíky a kvůli svým keratinovým vláknům jsou velmi elastické.
Isabelle Voulkidis, manažerka kadeřnického salonu Helyode v Bruselu, patří k řadě kadeřníků po celé zemi, kteří platí malý poplatek projektu Hair Recycle Project za sběr svých stříhaných vlasů. „Osobně mě motivuje, že vlasy se dnes už jen tak nevyhazují do koše, když vím, že se s nimi dá tolik dobrého udělat,“ říká Voulkidis v rozhovoru pro Euronews.
I další firmy začínají objevovat kouzlo lidských vlasů. Například společnost Biohm sídlící v Londýně se věnuje využití odpadu z lidských vlasů k výrobě alternativ k běžným materiálům a 3D výrobkům. Studio Sanne Visser zas představilo na letošním Design Weeku novou kolekci domácích potřeb vytvořených z lidských vlasů.
Napsat komentář