Press ESC to close

Inovativní membrána vyrábí elektřinu a zároveň filtruje odpadní vodu! Geniálně jednoduchá technologie má obrovský potenciál

Nově objevená membrána dokáže nepřetržitě generovat elektřinu po dobu více než 3 hodin, a to s využitím pouhých 10 mikrolitrů vody. Napadlo by vás, že by váš domácí filtr na vodu dokázal nejenom účinně odfiltrovat usazeniny pro zaručení dokonale čisté vody, ale zároveň by dokázat vyrábět elektřinu – a to vše v jeden okamžik? Podle týmu výzkumníků z Jižní Koreji to může být ve velmi blízké budoucnosti možné.

Vědci z Myongji University vyvíjejí pokročilou multifunkční membránu na čištění vody, která nejenom pročistí znečištěnou vodu, ale zároveň při filtraci vyrábí i elektřinu. Jak bude tato membrána fungovat?

Tato duální elektrická a čistící membrána se skládá z porézního filtru (ve spodní části), který odkaluje procházející vodu, zatímco nahoře je umístěný vodivý polymer, který generuje elektřinu. Znečištěná voda (ať už v podobě deště, mořské vody, podzemní vody, říční vody, splašků nebo odpadní vody) procházející sendvičovou membránou dokáže vybudit tok volných částic (nosičů náboje) v horní vodivé části, čímž vzniká elektrické napětí.

Co všechno dokáže tato inovativní membrána?

Korejští vědci tvrdí, že membrána dokáže zachytit více než 90 % znečišťujících látek o velikosti menší než 10 nanometrů, jako jsou mikroplasty a vysoce toxické částice těžkých kovů, jako kupříkladu arsen, olovo, kobalt či zinek.

Podle oznámení na webových stránkách Korea Institute of Science & Technology (KIST) se předpokládá, že tato zbrusu nová přelomová membrána bude moci zajistit nepřetržitou výrobu elektřiny po dobu více než tří hodin s pouhými 10 µl (mikrolitry) vody. Pozitivním zjištěním je i to, že tento nový model výroby elektrické energie může být potenciálně použit při vývoji technologií nové generace výroby obnovitelné energie.

Foto: KIST-Myongji University

Nákladově efektivní a energeticky výhodné řešení

Díky svým nízkým výrobním nákladům se navíc jedná o nákladově efektivní technologii, která má potenciál být zkomercializována ve větším měřítku. Nenaráží tudíž na problém jako spousta dalších inovativních technologií v oblasti obnovitelných zdrojů energie, tj. na vysoké výrobní a provozní náklady.

V současné době pak tým korejských vědců dokonce již pracuje na rozšíření současného modelu na jeho vylepšenou verzi, která dokáže garantovat zajištění čisté pitné vody – současný model totiž není 100% schopen zaručit, že voda bude při generování elektřiny skutečně pitná. 

Navíc jak se svět stále více upíná k obnovitelným technologiím šetrným k životnímu prostředí, potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další a masovější vývoj v oblasti čištění vody za pomocí membránové technologie. Technologie, která dokáže řešit problém nedostatku čisté vody a současně vyrábět ekologicky elektrickou energii, má zkrátka obrovský potenciál k širokému využití, ať už se jedná o systémy řízení jakosti vody či kupříkladu zdroje záložního napájení.

Comments (1)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

84 − 77 =

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty