Fotovoltaické panely mohou být neuvěřitelně užitečné při poskytování energie v zemích, které trpí energetickou krizí, jako je kupříkladu Zimbabwe. Výpadky proudu jsou tam časté a dlouhé, což má zásadní dopad například na udržování vakcín v chladírnách, které musí být skladovány při určitých teplotách. Zkrátka, když dojde k výpadku elektřiny, je nutné mít připraven alternativní zdroj energie, aby se udržely vakcíny v optimální teplotě.
A právě fotovoltaické panely mohou poskytnout nezávislý zdroj energie, aby se zabezpečilo udržování vakcín v optimálních podmínkách. Toto opatření může zachránit životy mnoha dětí.
Jednou z klinik, která v Zimbabwe využívá solární energii, je poliklinika Chikanga v Mutare. Solární energie je ukládána v lithiových bateriích, které slouží jako záloha, když dojde k výpadku elektřiny z energetické sítě. Díky této solární stanici tak bylo možné provádět očkování proti dětské obrně i v době výpadků, což ochránilo mnoho zimbabwských dětí před touto smrtelnou nemocí.
V čem dokáže solární energie pomoci nemocnicím?
Další výhodou solárních panelů je, že umožňují klinikám ušetřit peníze za energie a zlepšit tak finanční stabilitu a udržitelnost zdravotnických zařízení. V mnoha chudých zemích je totiž finančně náročné zajištění tradičních zdrojů energie, jako jsou fosilní paliva – solární energie se tudíž stává stále více atraktivní alternativou.
Fotovoltaické panely také dokáží pomoci zajistit stabilitu napájení i pro moderní lékařské přístroje a technologie, jako jsou třeba ultrazvukové stroje, které vyžadují spolehlivý přísun elektřiny.
Kromě toho, že pomáhají udržet vakcíny v chladírnách, dokáží poskytnout i energii pro osvětlení kliniky v noci, což umožňuje provozování kliniky po setmění. Tím se zvyšuje dostupnost zdravotní péče pro obyvatele v okolí, kteří díky tomu nemusí dojíždět do vzdálenějších měst nebo vesnic, aby získali zdravotnickou pomoc.
Cesta za lepším ovzduším i pro chudé země
Solární energie také pomáhá snižovat negativní dopad na životní prostředí. Většina zdrojů energie v rozvojových zemích je totiž založena na fosilních palivech, které znečišťují ovzduší a mají škodlivý dopad na životní prostředí. Zatímco solární energie je oproti nim čistá a udržitelná alternativa, jež může pomoci snížit celkovou uhlíkovou stopu a zlepšit kvalitu ovzduší v rozvojových zemích.
V důsledku toho solární panely představují nejen zdravotní, ale i environmentální a hospodářský benefit pro chudé země, které se snaží zlepšovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Fotovoltaika má v současnosti významný vliv na životy dětí v chudých zemích tím, že umožňují udržovat vakcíny v chladírnách a zajišťují tak bezpečné očkování proti vážným nemocem, jako jsou dětská obrna či spalničky, čímž zvyšují dostupnost a kvalitu zdravotní péče v celém regionu.
Napsat komentář