Press ESC to close

Jak si fotovoltaika poradí při zatmění Slunce v říjnu? Výpadek fotovoltaika nesmí ohrožovat stabilitu sítě

V říjnu dojde ve střední Evropě k částečnému zatmění Slunce. Německá společnost Fraunhofer IEE toho využije při vývoji řešení, které má v budoucnu umožňovat co nejpřesnější předpověď výkyvů ve výkonnosti fotovoltaiky při takto extrémních událostech.

Fotovoltaika nesmí ohrožovat stabilitu sítě

Čím více fotovoltaických systémů je instalováno, tím důležitější jsou přesné předpovědi, jak se bude jejich výkon průběžně měnit v případě nezvyklých situací, jako je zatmění Slunce. Zejména extrémní meteorologické jevy představují velkou výzvu pro zabezpečení stabilního provozu rozvodné sítě.

Vědci z Fraunhoferova Institutu pro energetickou ekonomiku a technologie energetických systémů (IEE) v Německu tento problém řeší vývojem nové předpovědní metodiky, která bude již brzy otestována v reálných podmínkách. 25. října 2022 totiž dojde ve střední Evropě k částečnému zatmění Slunce, které nárazově výrazně sníží dodávku elektřiny ze solárních panelů do sítě. Dosud takové vzácné extrémní jevy nebyly do předpovědí běžně zahrnovány.

Vědci tvrdí, že jejich řešení je schopno zohlednit míru zastínění Slunce podle přesného místa a času, a zároveň zahrnuje i meteorologickou předpověď pro danou lokalitu. To umožní v budoucnu odhadovat množství energie, které fotovoltaika dodá, jen s minimálními odchylkami.

Čím více solárních parků, tím přesnější předpovědi budou třeba

Efekt zatmění Slunce je sice pomalejší a menší než vliv měnící se oblačnosti, ale i tak hraje významnou roli. Vědci z Fraunhofer IEE letos ověří své výsledky s daty ze zatmění, ke kterému došlo ve střední Evropě 10. června 2021. Údaje získávají jednak prostřednictvím pozemního měření intenzity slunečního záření na základě dat německé meteorologické služby DWD, a také díky sledování výkonu tisíců fotovoltaických zařízení, zapojených do výzkumu. Získané informace se pak používají pro extrapolační a prognostické procesy, na základě kterých vznikl nový předpovědní model. 

Výzkumníci zvažují navrhovanou metodiku využít jako nástroj k dalšímu posílení integrace obnovitelných zdrojů energie do sítě v Německu. Pro nová místa nebo regiony, které ještě nebyly měřeny, by měl být možný proces extrapolace s použitím současných měření ze srovnatelných oblastí a systémů.

Letošní říjnové zatmění by mělo Slunce zastínit zhruba z 25 %, a tak bude mít přibližně dvakrát silnější vliv na solární energetiku, než částečné zatmění v červnu 2021. Bude to jedinečná příležitost pro ověření funkčnosti předpovědního modelu, aby se v budoucnu mohla rozvodná síť více spoléhat na obnovitelné zdroje energie.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 3 = 6

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty