Kalifornie patří mezi světové lídry, co se týče investic do solární energetiky, ale i do inovativního skladování takto vyrobené energie. Dokonce už v roce 2010 začala jako první v USA s budováním systému pro skladování energie v externích bateriích. A právě uložená solární energie v obřích bateriích nakonec zachránila kalifornské odběratele před blackoutem během letošních vln veder, neboť zabránila vážné hrozbě výpadků elektrického proudu.
Bateriové systémy pro skladování energie jsou složeny z obřích průmyslových baterií, jež mohou zabírat plochu větší než je fotbalové hřiště. Dohromady přitom všechny tyto záložní baterie, které jsou strategicky umísťovány na solárních farmách po celém státě, nabízejí úložnou kapacitu až 4 GWh.
Jak celý princip skladování obnovitelné energie v obřích úložištích funguje? Podívejte se na následující video, kde je celý příběh i technologický princip do detailu vysvětlen:
Proč Kalifornii hrozil blackout?
Poptávka po elektřině v Kalifornii nenadále stoupla zejména díky velmi vysokým letním teplotám, které vedly obyvatelstvo k masivnímu využívání klimatizací. Ty se spolupodílely na přetěžování distribuce a jenom díky připojení obřích zálohovacích baterií k elektrické síti nakonec dokázala distribuční soustava zůstat stabilní, jinak by došlo k jejímu zhroucení.
A to i přesto, že v Kalifornii existuje systém, který odběratele elektřiny předem varuje před nedostatkem energie a nabádá průmysl i obyvatelstvo k omezení spotřeby. Ani to však nepomohlo a záchranou se tak staly zmíněné obří baterie s uskladněnou solární energií.
Cesta, kterou se Kalifornie vydala v roce 2010, kdy se začal budovat projekt externích úložišť pro skladování energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, se zdá být úspěšným počinem, který dnes přebírá velmi důležitou úlohu v energetické bezpečnosti celého státu.
Špičkové výkyvy poptávky po elektřině byly dříve v Kalifornii hrazeny výrobou z tzv. peakových (špičkových) elektráren, které ale byly (a stále jsou) velkou ekologickou zátěží. V posledních letech tak Kalifornie sází na bezemisní bateriová úložiště. Cílem země je být do roku 2045 zcela uhlíkově neutrální, proto investice do těchto systémů budou v Kalifornii nadále pokračovat.
Comments (1)
kalfasays:
30. 9. 2022 at 18:20A z obřích bateriových úložišť do elektromobilů, protože nějak se lidi do práce dostat musí a nějaké ztráty nabíjením se hrdě ignorují. Prostě další náboženství, nepřátel se nelekejme a na množství nehleďme. Kdy se na US vstředních školách začnou učit aspoň základy přírodních věd ???