Press ESC to close

“Nachmelená fotovoltaika” je nadějnou cestou k regionální soběstačnosti

Francie je zemí vyhlášenou zejména kvalitními víny a z hlediska energetiky vyniká podílem jaderných elektráren na svém celkovém energetickém mixu. Přesto však právě zde vzniklo nečekané spojení fotovoltaiky a výroby jiného oblíbeného alkoholického nápoje, totiž piva. Společnost Q Energy totiž letos v březnu (2022) uvedla do provozu prototyp solárních panelů, jejichž konstrukce umožňuje pěstování chmele.

Instalovaná kapacita fotovoltaiky ve Francii rok od roku roste, a tak je zájem o agrivoltaické systémy pochopitelný. Stejně jako zbytek Evropy má i tato země jen omezenou plochu půdy, která se dá využít pro zemědělskou produkci, a byla by škoda tyto cenné hektary zastavět běžnými solárními parky.

Právě proto výzkumníci z Q Energy přišli s nosnou konstrukcí o výšce 8 metrů, která může být oporou pro popínavé rostliny. Instalované panely jsou oboustranného typu, takže zvládnou zužitkovat nejen přímé sluneční světlo, dopadající shora, ale také velkou část odraženého a rozptýleného záření díky spodní straně.

V tuto chvíli je v provozu 52 solárních panelů na dvou vysokých montážních konstrukcích, které Q Energy umístila na chmelnici u města Luçon v západní části země. Výsledky pilotního provozu na konci tohoto roku vyhodnotí zemědělská komora regionu Pays-de-la-Loire, a zohledňovat se bude celá řada faktorů.

Zásadní je především efektivita produkce elektřiny a zároveň výnos pěstovaných rostlin, sleduje se ale také vliv instalace na mikroklima, světelný režim i na procesy v půdě. Posledním a neméně důležitým faktorem bude to, nakolik se systém osvědčí v praxi a jestli nebude vyžadovat komplikovanou údržbu nebo nebude ztěžovat agronomické zásahy během pěstování chmele.

Pokud se prototypy ukážou jako funkční řešení, má Q Energy ve spolupráci se zemědělci v plánu rozšířit agrivoltaiku na 35 hektarů chmelnic. Instalovaná kapacita by se dostala na celých 20 MW a zároveň by na stejné půdě bylo vypěstováno dost chmele pro zásobování 24 místních minipivovarů ve Vendée. Bude-li mít tento projekt úspěch, stane se ukázkovým krokem k regionální soběstačnosti.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Comments (1)

  • Skrew77says:

    10. 10. 2022 at 19:28

    Ti, kdo si pamatuji nedavny incident, kdy jeden traktorista sejmul sloup vysokeho napeti a zastavil provoz na dalnici si asi dokazi predstavit, jak bude vypadat sklizen chmele na rozbahnemen poli, kdy si traktor obcas jede kam chce. Videl jsem na chmelnici prerazeny dreveny sloup, s timhle „lesenim“ si traktor poradi taky… 🙁

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

94 − = 86

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty