Press ESC to close

Nejkvalitnější vlna? Od ovcí, které se pasou pod fotovoltaickými panely, tvrdí zemědělci

Ideálně rovné, dostatečně rozsáhlé a vystavené slunečním paprskům – takové plochy jsou nejvhodnější pro stavbu solárních elektráren. Stejné vlastnosti má však i půda, využívaná pro pastvu dobytka a další zemědělské činnosti. Proto si také v zahraničí provozovatelé fotovoltaiky pronajímají nebo kupují zemědělskou půdu, kde poté instalují výkonné solární parky.

Vzniká tím konflikt mezi zemědělstvím a obnovitelnými zdroji energie, které ubírají hospodářům pole a pastviny. Naštěstí se ale čím dál víc ukazuje, že chov zvířat i pěstování rostlin může s fotovoltaikou koexistovat a dokonce se vzájemně mohou tyto systémy pozitivně ovlivňovat.

Příkladem může být zlepšená kvalita vlny u ovcí, pasených pod solárními panely v Novém Jižním Walesu.

Austrálie jako solární velmoc i země s tradicí chovu ovcí

Australský farmář a pastevec Tom Warren v rámci pokusu se společností Parkes Show Society pronajímá některé části své půdy solární farmě, kde se mezi solárními panely pase asi 250 jehnic a bahnic plemene merino. V první řadě si pochvaluje pravidelný finanční příjem z pronájmu půdy, ale zároveň zaznamenal i zlepšení kvality vlny při střiži ovcí. 

“Je to díky podmínkám, ve kterých tu ovce žijí. Je tu poměrně čisto, bez prachu a osin. Vlna je jen minimálně znečištěná a navíc je na ovcích chráněná před sluncem,” uvádí Warren.

Jeho stádo se navíc mohlo pást téměř po celou sezónu i v suchých letech, protože voda, která ráno kondenzovala na solárních panelech a stékala dolů do půdy, udržovala pastviny zelené. Přiměřené zastínění vegetace také brání nadměrnému odpařování vláhy. Díky tomu se zvyšuje úživnost pastvin a klesají náklady na krmení senem.

Foto: Shutterstock

Další z producentů vlny, Graeme Ostini, uvádí také zvýšení množství vlny při jednotlivých střižích. “Je to působivé. Některé ovce vypadají opravdu skvěle,” říká tento chovatel. Většinu produkované vlny může na základě čistoty a kvality zařadit do nejlepších 5 % v okrese, čemuž odpovídá i vyšší výkupní cena této suroviny.

V oblasti agrivoltaiky probíhají v současnosti četné výzkumy a polní pokusy, které hledají způsob, jak efektivně spojit produkci potravin a zemědělských surovin s výrobou elektřiny na sdílené rozloze půdy. Kromě kombinace fotovoltaiky s pastvou zvířat se úspěšně experimentuje také s pěstováním kulturních plodin, zeleniny, bylin a popínavých rostlin pod solárními panely.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 3

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty