Lidé po celé Evropě v těchto dnech s obavami otevírají příchozí účty za energie a připravují se na masivní zvýšení cen, protože energetické společnosti přenášejí na konečného spotřebitele rostoucí ceny energií spojené s válkou na Ukrajině.
Mnozí se tuto zimu budou snažit co nejvíc ušetřit, minimalizovat spotřebu a například vytápět své domovy na nižší teplotu. V německém Feldheimu ale místní tyto problémy neřeší. Vesnička je totiž energeticky soběstačná již více než 10 let.
Všechny obnovitelné zdroje na jednom místě, to je německý Feldheim
Odvážný pokus zahájila tato braniborská obec už v 90. letech 20. století, kdy zde byly vybudovány první větrné turbíny. Záhy následovala místní síť, solární panely, bateriové úložiště a rozšíření větrného parku, který dnes drtivou většinu energie vyrábí na prodej a přináší tak peníze do obecního rozpočtu. Spotřebu obyvatel, kterých tu žije ani ne 150, dokáže běžně pokrýt i jediná větrná turbína. Na okolních svažitých pozemcích se jich však otáčí 55, aniž by měly jakýkoliv negativní vliv na pohodu lidí nebo na přírodu.
„Všichni tu mohou v noci dobře spát,“ říká Kathleen Thompson, která pracuje pro místní vzdělávací organizaci New Energies Forum. „Nemají žádné obavy, protože ceny energií se nezmění, přinejmenším ne v nejbližší budoucnosti.“
Nejnovějším přírůstkem v řadě obnovitelných zdrojů, které Feldheim využívá, je bioplynová stanice při zdejším zemědělském družstvu. Původně měla využívat biologický odpad a plodiny z okolních polí pouze pro vytápění odchovny selat, ale dnes slouží pro ústřední vytápění celé obce. Ani zde však Feldheim nekončí a v současnosti buduje zařízení pro výrobu vodíkového paliva.
Místní obyvatelé jsou hrdí na soběstačnost své obce
Vesnici pravidelně navštěvují výpravy z jiných obcí a měst na území Německa i zbytku Evropy, aby zde hledaly inspiraci. “Klíčem k úspěchu Feldheimu bylo umožnit místním, aby se na projektu podíleli a měli z něj prospěch,” říká Michael Knape, starosta Treuenbrietzenu, pod který vesnička Feldheim patří. Zatímco jinde v Německu čelí stavba větrných parků námitkám ze strany opozice i byrokratickým překážkám, ve Feldheimu vyrábí turbíny asi 250 krát více elektřiny na prodej, než pro vlastní spotřebu.
Podobné malé projekty by přitom mohly být klíčem k energetické soběstačnosti celého státu a možná i celé Evropy. Stačilo by zjednodušit schvalovací procesy a motivovat obyvatele, aby investovali do rozvoje svých vesnic a měst. Siegfried Kappert (83), který se narodil a vyrostl ve Feldheimu, nadšeně zaplatil poplatek 3 000 EUR za připojení svého domu k elektrické a topné síti, když zde byly postaveny. Od té doby se mu vložené prostředky již několikanásobně vrátily ve formě úspor za energie.
Stejně jako další Němci také on s nelibostí nesl postupné zvyšování energetické závislosti své země na Rusku. „Hledali jsme cestu a našli jsme ji. Můžu říct, zcela upřímně, že jsme na to hrdí,” nechal se slyšet.
Napsat komentář