Press ESC to close

Německý Stuttgart využije střechy bytových domů pro instalaci fotovoltaiky. Nový projekt pokryje spotřebu 9.000 bytů

Město Stuttgart, ležící na jihozápadě Německa, se bude moct pochlubit dalším velkým krokem k udržitelným zdrojům energie. Díky spolupráci dvou místních společností začne už v letošním roce (2022) rozsáhlá instalace solárních panelů na střechy bytových domů. Projekt by mohl jít příkladem i pro ostatní velká evropská města, neboť je přínosný nejen pro energetický mix země a pro globální klima, ale i pro samotné obyvatele bytů.

Udržitelnost energetiky je v rukou místních firem

Revoluční rozsah instalace fotovoltaiky ve Stuttgartu umožní nově podepsaná dohoda mezi dvěma tamními společnostmi. Tou první je Stuttgarter Wohnungs‐ und Stadtbaugesellschaft (SWSG), která ve městě vlastní a provozuje přes 19.000 nájemních bytů a zajišťuje lidem dostupné ubytování již řadu let. Druhým aktérem je firma Stadtwerke Stuttgart, jenž si klade za cíl na místní úrovni prosazovat implementaci obnovitelných zdrojů do fungování měst.

Jakmile budou všechny plánované solární panely na místě, měl by systém dodávat až 25 MW výkonu. To může pokrýt spotřebu elektrického proudu u téměř 9.000 bytů a zajistit nájemníkům levnější energie díky takzvanému “zelenému tarifu”.

Zemská vláda podpoří obnovitelné zdroje energií změnou legislativy

Zemská vláda Bádenska-Württemberska, jehož je Stuttgart hlavním městem, představila nový návrh zákona, který by upravoval povinnost využívat fotovoltaiku. Od 1. ledna 2023 by tak měl každý občan při rekonstrukci střechy počítat také s instalací solárních panelů. Stejné pravidlo se bude uplatňovat také na nově postavené budovy už od začátku května 2022.

Spolková země si klade za cíl předběhnout tímto způsobem v tempu přechodu k obnovitelným zdrojům zbytek Německa a získat si dostatečný náskok. Zatímco německá vláda chce v zemi dosáhnout 90% uhlíkové neutrality do roku 2050, Bádensko-Württembersko si milník úplné uhlíkové neutrality ve svých plánech posunulo už na rok 2040. S podobnými projekty, jako je ten ve Stuttgartu, se může podařit tyto cíle naplnit, pokud budou místní vlády a úřady odhodlané prosazovat změny na legislativní úrovni.

Jana Lacková

Absolventka Mendelovy univerzity v Brně, která se zabývá udržitelnými vztahy mezi lidmi a jejich životním prostředím. “Věřím, že moderní technologie jsou perspektivnější, jakmile respektují základní přírodní zákony a snaží se fungovat v souladu s prostředím, místo aby vyžadovaly násilné zásahy do krajiny a působily ekologické škody.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

69 + = 70

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty