Press ESC to close

Ostrovní fotovoltaické elektrárny pro celoroční bydlení? Jaké jsou (ne)výhody a proč je české firmy nechtějí instalovat?

Ostrovní elektrárny (off-grid) jsou takové elektrárny, které nejsou připojeny k distribuční síti. Tento systém dává velký smysl pro místa, kde není možnost připojení k distribuční síti a kde jedinou možností, jak získat elektrickou energii, je si ji vyrobit.

Obecně mohou být ostrovní elektrárny nejen fotovoltaické, ale i větrné či vodní. Tato řešení jsou vhodná například pro rekreační obydlí, jako jsou chaty a chalupy, kde obyčejně nejsou až tak velké nároky na množství energeticky náročných spotřebičů..

Vzhledem k cenám energií, které v současné době trápí nejednu domácnost, přemýšlí čím dál tím více lidí nad úplným odpojení se od distribuce a stát se 100% energeticky nezávislým s cílem provozovat svou domácnost zcela odděleně od distribuce.

Řešení existují, ale mají spoustu háčků. Přemýšlíte nad fotovoltaickou elektrárnou ostrovního typu? Čtěte dál!

Ostrovní fotovoltaická elektrárna = provoz bez připojení k distribuční síti

Provozovat elektrárnu bez připojení k distribuční síti znamená (v zájmu zachování komfortu) investovat do dostatečně velkého bateriového úložiště. Jedině pak je možné využívat takovou elektrárnu jako plnohodnotný systém, který majitele nemovitosti neomezuje od „běžného“ chování.

Dnes se žádná domácnost neobejde bez elektrických spotřebičů. Chcete-li provozovat ostrovní fotovoltaickou elektrárnu, je nezbytně nutné celý systém správně nadimenzovat tak, aby elektrárna dokázala poskytnout výkon, který spolehlivě pokryje spotřebu vaší domácnosti. Zároveň ale i v době, kdy slunce nesvítí. V praxi to pak znamená, že vaše fotovoltaická elektrárna musí mít:

  • dostatečné množství panelů – k zajištění výkonu, který pokryje energetické požadavky domácnosti
  • robustní bateriové úložiště – k pokrytí energetických požadavků i v době, kdy slunce nesvítí.

Střídač je nutné volit tak, aby jeho výkon odpovídal příkonu vašich spotřebičů. Berte ale v potaz i potenciální rozšíření domácnosti o nové spotřebiče do budoucna. Příkon spotřebičů nesmí překročit výkon střídače!

Pamatujte také, že čím více panelů a baterií potřebujete, tím vyšší je cena díla.

Ostrovní fotovoltaické elektrárny pro běžné rodinné domy je také vhodné propojit s akumulací vyrobené energie k ohřevu vody v bojleru. Je však nutné mít k dispozici řídící systém, který umožní nevyužitou energii skladovat ideálně jednak v bateriovém úložišti a dále k ohřevu vody, je-li bateriové úložiště nabito.

Miroslav Toušek, jednatel společnosti Energie ze slunce s.r.o., která se specializuje na instalace hybridních fotovoltaických elektráren, říká:

„Ostrovní elektrárny mají jistě svoje kouzlo, o tom žádná. Být 100 % nezávislý na distribuci, neplatit za účty energetickým společnostem a být energeticky soběstačný zní krásně, má to ale své mouchy.

Jednak je bezpodmínečně nutné precizně nadimenzovat elektrárnu, aby bezpečně pokryla spotřebu všech spotřebičů v domácnosti. Tzn. mít dostatek fotovoltaických panelů k zajištění dostatečně velkého výkonu, ale i dostatečně velké bateriové úložiště, které domácnost zásobuje energií v noci a obecně v době, kdy elektrárna příliš nevyrábí.

V praxi bývá často nutné takovou elektrárnu doplnit i zálohou například ve formě elektrocentrály, která získává svůj význam zejména v zimním období. Benzínové elektrocentrály ovšem nejsou zrovna ekologickým řešením.“

Nevýhody ostrovních fotovoltaických elektráren

V letním období, kdy v našich končinách svítí dostatek slunečního záření, lze ostrovní fotovoltaiku provozovat bez větších komplikací. Problém ale nastává v zimních měsících. Denní doba se krátí a sluníčko nedokáže vyrobit tolik energie, kolik by se nám líbilo. I proto je nutné elektrárnu nadimenzovat opravdu robustně, aby i ty nejtemnější zimní měsíce docházelo alespoň k nějaké výrobě.

Ing. Josef Zíka, jednatel instalační společnosti SEFY Czech Republic s.r.o., dodává:

„Varianta fotovoltaické elektrárny s akumulací nespotřebovaných přebytků do baterií (či do kombinace baterie a ohřevu vody) s možností připojení k distribuční síti, je dnes ekonomicky nejvýhodnější varianta, kterou nabízí většina společností na trhu, včetně nás.

Od jara do podzimu platí, že přes den domácnosti nabíjejí svá bateriová úložiště elektřinou a ve večerních a nočních hodinách pak pohodlně a automaticky tuto naakumulovanou energii čerpají k zásobení domácnosti z baterie. Je-li celý systém vhodně navržen, pak je jen minimum energie čerpáno z distribuce. V zimních měsících je sice většina energie čerpána z distribuce, v kontextu celého roku se ale jedná o krátkou dobu, kdy je spotřeba domácnosti hrazena distribucí,

Předimenzovaný bateriový systém jako v případě ostrovní varianty je v zásadě velmi nákladný a celou ekonomickou návratnost neúměrně prodlužuje. Klasické hybridní elektrárny jsou nejefektivnější řešení pro běžné rodinné domy a návratnost investice se dnes pohybuje okolo 6 let.“

Lze získat dotaci na ostrovní fotovoltaickou elektrárnu?

Nová podoba dotací Nová zelená úsporám s platností od října 2022 je nově dostupná i pro ostrovní systém. Dotace na fotovoltaiku tak nejsou nově dostupné pouze pro hybridní systémy s připojením k distribuční soustavě, jak tomu bylo v minulosti.

Martin Korec

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Comments (1)

  • Petrsays:

    24. 1. 2023 at 9:18

    Myslím, že když budu energii odebírat z baterií s rozumem, tak s ní vyjdu. Ano, musí se dimenzovat výkon, když budu používat 310 Ah články, nebyl by to větší problém aby to vykrylo i několik dní pod mrakem. Centrála jde použít „ekologicky“ například PB ale to by pan autor měl sledovat také uživatele YouTube, kde se touto problematikou zabývají. Nejlepší je kombinace několika zdrojů a pak sbohem drahé faktury s elektřinou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 5 =

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty