Futuristická novinka v podobě tištěných solárních článků se poprvé představila veřejnosti a má za sebou i slibné uvedení do reálných instalací. V čem je tato novinka unikátní?
Fotovoltaické články lze tisknout na běžných tiskárnách
Inovativní princip využívající obnovitelnou energii pochází z Austrálie, konkrétně z University of Newcastle. Jedná se o tištěné panely, které se vyrábějí pomocí běžných tiskáren.
Novinka začne napájet interaktivní veřejné osvětlení v Sydney. Toto pilotní uvedení do reálného provozu je zásadní krok pro zlepšení komerční dostupnosti celé technologie. Zkušenosti s praktickým uplatněním takto vyrobených článků jsou totiž zatím minimální. Nutné je proto především v praxi ověřit jejich výkonnost a také odolnost.
Cílem této instalace je nejen ukázat faktickou využitelnost tohoto materiálu, ale také podnítit diskusi o jeho dalším uplatnění, jak poznamenal profesor Paul Dastoor z přírodovědecké fakulty, který se svým týmem za tímto výrobkem stojí.
Cesta moderním technologiím se zvolna otevírá
Zároveň poukázal na to, že australská federální vláda zvažuje předložení plánů investic do technologií, což je v souladu s jejím záměrem ohledně snížení emisí oxidu uhličitého, které by mělo přijít na řadu v následujících 30 letech. To dává šanci na dostupné investice i realizování chytrých řešení.
S tím souhlasí i ředitel Newcastle Institute for Energy & Resources Alan Broadfoot. Ten uvedl, že univerzita se jednoznačně plánuje na využívání zdrojů nové generace podílet, a tím svět přiblížit, jak doslovně řekl, udržitelné budoucnosti.
Dále profesor Dastoor uvedl, že celosvětový zájem o tištěné zdroje solární energie aktuální zažívá svůj vrcholný moment. A na to budou experti dále reagovat. Společným cílem jeho týmu je nyní realizace pokročilého výrobního zařízení pro tištěnou solární energii v Novém Jižním Walesu.
Ale nejen to. Kromě zajištění technologií kladou tito odborníci rovněž důraz na personální zajištění. Jednoznačně bude nutné vyškolit nové zaměstnance, kteří budou schopni s novou technologií pracovat.
Kouzlo tištěných panelů tkví v nízké ceně i rychlosti výroby
Tištěné panely nabídnou řadu výhod. Jednak jsou lehké a flexibilní, ale především levné. S výrobními náklady jsou výrobci schopni dostat se na částku méně než 10 dolarů za metr čtvereční. Co se týče rychlosti, tiskárny mohou vyprodukovat vyrobit kilometry materiálu denně.
Vzhledem k tomu, že více než 99 % panelů tvoří PET, lze materiál snadno recyklovat bez jakékoliv demontáže kompozitních prvků, což je oproti klasickému provedení panelů, jak je známe, výrazná přednost.
Comments (2)
toldissays:
21. 8. 2022 at 19:46To zní hodně zajímavě. Budu držet palce, ať jsou další testy úspěšné. Austrálie obecně jde výrazně solární cestou. Nelze se divit, když mají 320+- dní v roce jasno. Australský je i projekt IOEN, což je pro změnu open-source zakryptovaná platforma pro distribuci energie nebo přenos hodnoty energie mezi jednotlivými zařTo zní hodně zajímavě. Budu držet palce, ať jsou další testy úspěšné. Austrálie obecně jde výrazně solární cestou. Nelze se divit, když mají 320+- dní v roce jasno. Australský je i projekt IOEN, což je pro změnu open-source zakryptovaná platforma pro distribuci energie nebo přenos hodnoty energie mezi jednotlivými zařízeními, uživateli nebo trhy obecně. I super-chytrý software je potřeba. ízeními, uživateli nebo trhy obecně. I super-chytrý software je potřeba.
Mareksays:
22. 8. 2022 at 18:01Vypadá to dobře, zní to dobře, ale pak když si uvědomíte čemu můžou být vystaveny (kroupy v Evropě, hurikány a tornáda v USA, v suchých a pouštních oblastech prach a písek…
Ve výsledku bude potřeba vyrobit odolný a levný kryt