V obci Květná na Zlínsku se nachází tradiční česká sklárna s historií sahající až do roku 1794. K výrobě sklářských produktů je klíčové mít zdroj elektrické energie za dostupnou cenu. V době energetické krize ale došlo pro Sklárny Květná 1794 k šestinásobnému navýšení ceny za plyn, jak uvádí Zlínský Deník. Obrovské navýšení ceny za energie, které jsou klíčové k výrobě, by pro mnoho firem bylo likvidační. Ve Sklárnách Květná 1794 ale vsadili na fotovoltaiku. V polovině letošního února začali tavit sklo v peci napájené prostřednictvím elektřiny získané z vlastní fotovoltaiky umístěné na střeše podniku.
Nové a v tomto pojetí dost možná revoluční řešení zásobování energií pro místní sklenářskou firmu nejen pomáhá chránit životní prostředí díky ekologické výrobě elektřiny jen ze slunce, ale také zlepšuje finanční výkonnost firmy díky rapidnímu snížení nákladů na energie.
Elektřinu vyrobenou ze slunce sklárna plánuje využít k pohonu nové elektrické tavicí pece, v níž lze denně vyrobit zhruba 600 kilogramů čiré skloviny, řekl ČTK Lubor Cerva, jednatel společnosti Cerva Bohemia, která sklárnu vlastní.
Místní obyvatelé doufají, že tato inovativní metoda bude sloužit jako inspirace i pro další společnosti a domácnosti, které také hledají způsoby, jak snížit svou závislost na nejistých cenách elektřiny z distribuce. Díky fotovoltaice, která je v dnešní době i díky dotacím již velmi dostupná, lze energeticky hospodařit udržitelně v souladu s ekologickými přírodními zdroji.
K energeticky náročné výrobě skla je zapotřebí velký výkon
Vybudování fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm, k jehož spuštění došlo v únoru 2023, vyšlo podle Cervy zhruba na deset milionů korun. Zhruba dva miliony z této částky pokryla státní dotace. Pořízení nové elektrické pece a související stavební úpravy stály okolo čtyř milionů korun.
Tip: Dotace na fotovoltaiku pro rodinné domy hradí až 60 % celkových nákladů. Více v článku Dotace na fotovoltaiku 2023 PŘEHLEDNĚ.
Investice umožní sklárně zůstat v provozu i v případě přerušení dodávek plynu nezbytného pro vytápění hlavní pece, která taví i barevnou sklovinu. V případě výpadku plynu by se sklovina tavila v elektrické peci. „Řekněme z dobrých 70 až 80 procent by solární park spotřebu pece utáhl. Máme i baterie, takže by tavila také v noci. I v případě extrémního vývoje situace bychom měli přežít,“ řekl Cerva.
Fotovoltaika se vyplácí nejen rodinám, ale i firmám
Solární panely jsou velmi užitečným řešením pro získávání čisté energie ze Slunce, což je nejsilnější obnovitelný zdroj energie, které máme. Využití sluneční energie k výrobě elektřiny umožňuje snížit množství emisí skleníkových plynů, které vznikají při výrobě elektřiny z fosilních paliv. Toto opatření také pomáhá snížit závislost na fosilních palivech, která jsou omezené a mají vysokou a v dnešní době i nestabilní cenu.
Celkově lze říci, že využívání solární energie je jedním z nejperspektivnějších řešení pro zásobování naší společnosti dostupnou elektrickou energií. Je to ekologicky šetrné a ekonomicky výhodné řešení, které může přinést mnoho pozitivních změn v oblasti energetiky a ochrany životního prostředí.
Comments (1)
milanmidsays:
19. 4. 2023 at 9:16Solarni energie v zimě a když nesviti slunce ?,Co s tím ?? K tomu není co dodat to asi zase bude tunel století ?? O velikonocích museli spustit elektrárnu Dětmarovice a ta vyrobí vice elektřiny jak všechny eko nesmysly dohromady !!A proč to udělali, proč nás na Ostravsku dusili smogem ??Pro blaho Německých občanů a čisté ovzduší v Německu ??! Oni si zruši jaderné elektrárny mi budeme platit emisní povolenky pro uhelné elektrárny a budeme ji posilat za udajně 1.50 Kč do Německa a Rakouska ??To je za to že nás okupovali a vyrabovali nám naše banky ?,