Bohaté turecké naleziště zemního plynu v Černém moři je na dobré cestě k zahájení těžby už v roce 2023. Jak tento nový zdroj ovlivní situaci na energetickém trhu v Evropě je zatím otázkou.
Prezident Tayyip Erdogan si ve svém projevu pochvaloval, že postup připojení vrtů k národní infrastruktuře se zrychlil. Devět z deseti podmořských vrtů má již úspěšně dokončenou první fázi prací na mořském dně, a tak by měla cenná surovina již za několik měsíců proudit z plynového pole Sakarya na trh.
V prvním roce se předpokládá získání více než 14 miliard kubických metrů zemního plynu. Maximální roční produkce by se měla i v následujících letech pohybovat okolo 18 miliard kubických metrů, což umožní pokrýt z vlastních zdrojů až 30 % turecké spotřeby této suroviny.
Bohaté zásoby plynu byly pod povrchem v oblasti Černého moře objeveny v roce 2020 a jejich celkový objem se odhaduje na 540 miliard metrů krychlových. Turecko chce využít tuto novou energetickou základnu, aby vytvořilo směrodatný trh se zemním plynem i pro další oblasti. “Připravujeme se vybudovat pokročilý trh se zemním plynem, který propojí řadu produktů a množství smluv, aby se vytvořily referenční ceny,” nechal se slyšet Erdogan.
Turecký prezident ve svém projevu překvapivě zcela pomlčel o otázce Ruska. Jeho protějšek Vladimir Putin se však nechal již v minulosti opakovaně slyšet, že Turecko by se mohlo velmi brzy stát zásadním obchodním uzlem na trhu se zemním plynem, a naznačil zájem své země nějakým způsobem se do tohoto nového uspořádání zapojit.
Putin si také postěžoval, že je velmi obtížné přímo spolupracovat s evropskými obchodními partnery. Evropská unie, která od Ruské federace nakupovala donedávna přes 40 % své spotřeby zemního plynu, se nyní snaží co nejrychleji najít alternativní zdroje této suroviny.
„Je pro nás jednodušší spolupracovat s Tureckem. Prezident Erdogan drží slovo… a je pro nás také snazší kontrolovat Černé moře,“ řekl Putin na televizní tiskové konferenci.
Zůstává otázkou, jak se situace vyvine a komu bude zahájení těžby více ku prospěchu: Evropě či Rusku?
Napsat komentář