Press ESC to close

Unese naše distribuční soustava další příval fotovoltaických zdrojů? ČEZ chystá rekordní investice k posílení sítí

ČEZ vyčlenil astronomickou sumu 18,6 miliard korun, která má pomoci k posílení a stabilizaci distribuční sítě. Podstatná část této sumy (8,3 mld.) bude využita k rychlejšímu, pohodlnějšímu a kvalitnějšímu připojení obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky.

„Průběžně realizujeme investiční akce na rozvoj, obnovu a posílení distribuční soustavy, tak abychom byli schopni připojovat požadavky našich zákazníků. Letos investujeme do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy dokonce o 1,5 miliardy více než loni. Jedná se tak o historicky největší objem investic a staveb,“ vysvětluje pro Kurzy.cz Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.

Loni bylo do distribuční sítě připojeno podle dat Solární Asociace takřka 83 000 nových zdrojů. Společnost ČEZ Distribuce připojila k síti v loňském roce okolo 52 000 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem převyšující 600 MW. Valná většina těchto fotovoltaik je umístěna na střechách rodinných domů, připojovat se ale začínají už i velké firmy, které láká možnost získat vlastní fotovoltaickou elektrárnu pro svůj provoz a ušetřit tak nemalé peníze na energiích.

Solární boom nepolevuje

Popularita fotovoltaik v Česku ani zdaleka nepolevuje. Jak uvádí ČEZ, od počátku roku bylo zpracováno 18,1 tisíc žádostí o připojení FVE. Tzv. mikrozdroje neboli výrobny do 10 kW představují cca 70 % žádostí. ČEZ má přitom data jen asi k 2/3 území, kde dochází k připojování fotovoltaik, další část území náleží PRE a EON. V reálu tak došlo v Česku za první kvartál ještě k výraznějšímu počtu připojených nových fotovoltaických zdrojů.

Fotovoltaika je příležitostí i pro firmy a obce

Populární dotační program Nová zelená úsporám je určen pro podporu fotovoltaik instalovaných na běžné rodinné domy. Program už více než 10 let stabilně a spolehlivě poskytuje podporu ve výši zhruba 50 % nákladů na výstavbu fotovoltaiky. Cena fotovoltaiky na rodinný dům tak výrazně klesá a pro běžné rodiny to znamená návratnost investice v rozmezí 6 až 9 let. I proto jsou fotovoltaiky tolik oblíbené.

V letošním roce se otevřely dotační výzvy i pro firmy a obce. Zajímavé jsou dotace zejména v případě malých obcí do 3 000 obyvatel, kde lze s dotací získat až 75 %, takže náklady na výstavbu ekologického fotovoltaického zdroj jsou opravdu nízké a návratnost se může pohybovat i v horizontu 2-3 let, což významně pomáhá často dost napjatým obecním rozpočtům.

Martin Korec

Internetový publicista. Zajímám se o energetiku, dotační programy v Česku a také o obnovitelné zdroje energie, ve kterých vidím obrovskou budoucnost pro naše lidstvo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

+ 66 = 74

eFotovoltaika.cz je nezávislý odborný on-line magazín, jehož cílem je nestranně informovat společnost o novinkách v oblasti fotovoltaiky, elektromobility, obnovitelných zdrojích energie, energetice jako takové a dalších zajímavých tématech spojených s technologickou, ekonomickou a politickou sférou.

O webu / Kontakty